Casa da Musica

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Casa da Musica, Rotunda da Boavista’nın bitişiğinde, çalışma alanının komşuluğuna ve kentin tarihi bölgesi arasındaki traverten alana yerleşmiştir.

  Eski ve yeni Porto arasındaki meydan sadece bir geçiştir fakat kentin iki farklı bölgesini buluşturan bir alandır.

  Yapım, açık ve gizemli bir mimarlık macerasının diyagramını oluşturur. Şehri teşhir eden aynı zamanda öğretici olmaksızın, içindekileri dışa vuran bir boşluğu tasarladık.İki konser salonundan yola çıkılarak yapılan bina, tüm toplumun yararına boşluksuz bir kütle gibidir.’ OMA

  Oporto Ulusal Orkestrası için, brüt bir beton binadan yontulmuş biçimde heykelsi, 1300 kişilik konser salonu, 350 koltuklu küçük salon,prova salonları, kayıt stüdyoları vardır.

  Yapıyı şehre bağlayan ince betonda, dışta büyük bir kesikten dökülen çatı ışığı paylaşılır.

  Zemin düzeyinden merdivenlerle ulaşılan fuayeden, farklı düzeylerdeki merdiven kovaları ile ana salona ulaşılır.Ağır beton kütle çapraz ışık geçişleri ile çok iyi aydınlanır.

  Ana Oditoryumun cephesi gösterişsiz bir ayakkabı kutusu gibidir. Bina iki tabakalı, dalgalı cam duvar tarafından çevrilmiştir.Cam, oditoryumun içine katıksız güzellikte gün ışığının gelmesini ve en uygun akustiği dalgalı yapısı ile sağlamaktadır.

  Tasarımın aşamaları boyunca OMA, var olan Portekiz malzemelerine yeni malzemeler ve yeni uygulamalar araştırdı. Büyük salonun duvarları, altın plakalara benzer kontrplak paneller ile kaplandı.

  Portekiz kiliselerinde,genellikle odaların biri dinsel temalar ile uçuk mavi renklerde yapılır, diğeri ise geometrik desenli kiremitiyle kaplanmıştır. Kıvrımlı cam perde şehrin aydınlık dalgalanmış görüntüsünü görmeyi sağlar.

  Binanın taşıyıcı strüktürünün kalbi çatıdan temele kadar devam eden, strüktürün çekirdeği ile yana yatmış dış duvarları bağlayan dört masif duvardır.

  Kategori:
  Sanatsal

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya