Cam Sanatı; Cam Pavyon

  4 sene önce yazıldı. Yazar:

  Cam Pavyon, kapsamlı bir şekilde cam koleksiyonu, sergi salonları ve cam yapım olanaklarını içermiş olan Tolede Sanat Müzesi’nin ek binası.

  Müzenin Victorian tarzı konut bölgesindeki bir parkın içerisinde yer alan konumu, tasarımı şekillendiriyorken, hem 150 yıllık ağaçların büyüme yoğunluğunun, hem de müze çevresindeki tarihi mahallenin düşünülmesini de gerektiriyor.

  Ziyaretçilerin müzeyi gezerken ağaçların altında yürüdüğü hissini devam ettirmek amacıyla, müzeyi gökyüzüne açılan pek çok avluya ait, tek katlı ve alçak bir pavyon olacak şekilde tasarlamış.

  Bir bakıma birbirine uymayan  ‘kaba’ cam yapım stüdyosunu ve ‘kibar’ müze galerini birbiriyle bütünleşerek, onları eşit ve birlikte gösterme gereksinimi, tasarımın kurgusunda katalizörü olmuştur.

  Binayı çevreleniş olan parkı, hem görsel hem de hissiyat olarak binanın içine taşımak, zemin planının zorlaştıran bir etken rol oynamıştır.

  İç mekanları birbirinden ayıran eğri cam duvarlar ziyaretçilerin, cam yapım aktiviteleri, sanat ve dışarısı ile sürekli görsel bağlantı kurmasını sağlıyor.

  Her biri farklı faaliyet içeren mekanlar, usulca birbirine bağlanarak , ayıracak biçimde tasarlanmış.

  Bağımsız biçimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkaran ‘aradaki’ boşluklar, bazen yakınlığı vurgularken, bazen de mesafeleri güçlendirerek, dinamik bir tampon işlevi görüyor.

  Duvarların biçimi ziyaretçileri yönlendiriyorken, mekanların düzenleniş sırası da eşsiz deneyimler yaşatıyor.

  Mekanik sistem, boşluk alanı ısı tamponu olarak kullanılmıştır.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir