Burası da Sydney’in Central Park’ı

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  5 yıldızlı Green Star Avustralya Yeşil Bina sertifikasını alan yeşil bina One Central Park’ın tasarımı Fransız Ateliers Jean Nouvel tarafından yapılmış.
  Yeşil binanın en temel özellikleri hidroponik olan dikey bahçeleri, güneş enerjisi kullanan kulesi, suyun geri dönüşümünü sağlayan tesisi ve düşük karbonlu trijenerasyon enerji santrali olarak dikkat çekiyor..

  Karma kullanımlı ve yüksek katlı olan ikonik binanın, 2 kulesi var. Biri 116 metre diğeri ise 64.5 metre yüksekliğinde.

  Sydney’deki Central Park 2014 senesinde uluslararası bir ödül olan en iyi yüksek bina ödülünü kazandı. Chippendale bölgesinde inşa edilmiş olan karma kullanımlı yapının, yeşil duvarları ile su geri dönüşüm programı da içine alan, sürdürülebilir tasarım konseptleri jüri üyelerini oldukça etkiledi.

  Binasının yüzey tasarımını yapan Fransız peyzaj sanatçısı Patrick Blanc yüzeyi kaplayan 1,120 metrekarelik dikey bahçeleri oluşturmuş. Bu dikey bahçelerde 383 tane farklı türden 35.200 tane yerel çiçek ile bitkiyi kullanmış.

  Bitki sulamak için Blanc tarafından geliştirilen bir sistemle uzaktan kumanda ile damla sulama sistemi kullanılmıştır. Böylece bu sistem ile bitkiler cephe boyunca topraksız büyüyebiliyor. Bu bahçelerin tüm bakımını yerel bir şirket olan Junglefy tarafından yapılıyor.

  Toplanmış olan Gri Su ise dairelerde çamaşır, banyo alanlarında ve yeşil olan kısımların sulanmasında kullanılıyor.

  Park 64 bin metrekare yeşil alana sahip. Burası insanlara New York’da olan Central Park’ta olduğu gibi hem dinlenmek hem de sevdiklerinizle vakit geçirmek için yemyeşil bir buluşma yeri olanağı sunuyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya