Bu fotoğraf İstanbul’da çekildi!

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Haber yeni değil..Bloguma konu olmasındaki maksat ‘ne kadar engelli dostu tasarımlar yaptığımız’ ile ilgili olmasından..

  Resimdeki arabanın sahibi bir milletvekili..Onlarca insanın oyunu alarak bu sıfatı almış.İsimi ya da hangi partiye mensup olduğu bilgisi hiç te önemli değil..Mimari tasarımların bir çoğu ikonik , sürdürülebilir , sosyal altyapılı olmaları ile övünürler..Oysa engelli dostu projeler hiç te övünç kaynağı olarak karşımıza çıkmıyor nedense!

  Şunu unutmamalıyız ki hepimiz birer engelli adayıyız..Bir kazaya bakar Allah muhafaza.Bir rampa yapmak bu kadar mı maliyetli olur? Ayrıca estetiği bozacağı konusundaki eleştirel yaklaşımları da anlamak mümkün değil.Tasarımların evrensel olması , ne kadar engelli dostu oldukları  ve ne kadar sürdürülebilir oldukları ile eşdeğer bir meseledir.

  Estetik kaygısı konusunda rampa kullanımı endişeleri yersiz dolayısı ile..Aşağıdaki video konumuza pek uymasa da İngiltere’de bulunan Liverpool Müzesinin ışık gösterisini anlatmakta..Tam da girişinde kocaman rampa bulunuyor.Bu denli büyük bir yatırım da bile rampa kullanmaktan kaçınmıyorlarsa kendimize nasıl bir pay çıkarabiliriz artık onu da siz düşünün..(Projenin görsellerini mimarigaleri.com’da bulabilirsinizde ayrıca)

  Etiketler:
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya