BRUNELLESCHİ Kimdir?

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  
  • İtalyan mimarı (Floransa, 1377-Floransa, 1446).
  • Usta bir kuyumcu ve heykelci de olan Filippo Brunelleschi, Floransa’da XV. yy’ın başlarında Rönesans’ın başlatıcısı sayılır. İtalyan mimarisinin evrimine büyük katkısı olmuştur. Rönesans sanatçısının en iyi örneklerinden olan Flippo Brunelleschi, sağlam bir öğrenim görerek geniş bir kültür edindi.
  • Kuyumculuk mesleğini öğrenerek ( o dönemde sanatçı olmak isteyen herkes mutlaka kuyumculuk öğrenimi görüyordu), heykelciliğe yöneldi.
  • Ama 1401 yılında katıldığı Floransa vaftiz yerinin üçüncü kapısının yapımı için açılan yarışmayı Gilberti’nin kazanması üzerine, mimarlığa yönelmeye karar vererek, Donatello’yla Roma’ya gidip Eskiçağ anıtlarını izledi.
  • İki yıl sonra Floransa’ya döndüğünde, gotik bir anlayışta başlamış olan Santa Maria del Fiore kilisesinin yapımını tamamlayarak, büyük bir yenilikçi olduğunu herkese kabul ettirdi: Kilisenin sekizgen bir kubbe kasnağı üstüne oturan kubbesini yaparken, Eskiçağ mimarlığından ve kendi koyduğu ilkelerinden yararlanmıştı.
  • Santa Maria del Fiore’den sonra yaptığı, yeni bir kilise örneği oluşturulan yapıtların (kare planlı küçük bir yapı olan San Lorenzo kilisesi, merkez planlı San Spirito kilisesi ve Santa Maria degli angeli yapısı: bazilika planlı San Lorenzo kilisesi) tümünde aynı özellikler, aynı aydınlık ve özlü düzenleme, düzlemlerin ve kütlelerin aynı dengeli dağılımı ve birbiriyle boğulmayan aynı hacimler gözlenir.
  • Bütün bu yapıtlarda, uzamın düzenlenmesi, sanatçının çeşitli mimarlık öğeleri ile yapının bütünü arasındaki orantılara uyumlu bir ritim elde etmek için gerekli matematiksel bağıntıların mantığı üstüne kurulu kişisel üslup anlayışına uygun olarak gelişmiştir.
  • Güzelliğin yasalarını bir bilim adamı anlayışıyla denetleyen bir sanatçı olan Brunelleschi, Rönesans sanatçılarının üstünde çalıştıkları anıtların ve manzaraların persfektiflerindeki dengeyi doğrulamada kullandıkları optik aygıtı bulmuştur.
  • Günümüzde, XV. yy. Floransa mimarisinin, hatta bütün Rönesans dönemi mimarisinin Brunelleschi’nin ilk iki yapıtıyla (Ospedale degli İnnocenti; Floransa katedrallerinin çifte kubbesi) başladığı kabul edilmektedir.
  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya