Boş Vagonlardan Mülteci Evi Ödül Aldı!

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  ‘Ytong Mimari Fikir Yarışması’ bu yılda oldukça ses getirdi. Gazbeton üreticisi olan Türk Ytong’un ‘Ytong Mimari Fikir Yarışması’na mimarlık öğrencileri katıldı. Bu yıl düzenlenen yarışma konusu mülteciler idi. Yarışmaya katılan projeler arasında öne çıkan çalışma ise “Yok Yer” adlı çalışma oldu.

  İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin hazırladığı ilgi çeken projede, Haydarpaşa Garı’nda bulunan vagonları mülteciler için ev ve tarım alanı olması öne sürülüyor.

  Her yıl olduğu gibi bu yılda mimarlıkta okuyan öğrencilerin katıldığı bir proje yarışması düzenleyen Türkiye’nin en büyük gazbeton üreticisi olan Türk Ytong proje konusunu son yıllarda gündemden düşmeyen mülteciler olarak saptamış. ‘Yersizlik için bir yer’ teması altında üretilen projelerde ait olma ve göç konularını işlendi. Yarışma sonrasında dereceye giren proje öğrencileri ile birlikte Türk Ytong’un davetlisi olarak yarışmanın juri üyeleri, Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar’da Venedik’teydi.

  Yarışmada jüri üyeliğini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, ünlü bir mimar olan Nevzat Sayın, mimar Nilüfer Kozikoğlu, peyzaj mimarı olan Deniz Aslan ile Türk Ytong Genel Müdür yardımcısı olan Tolga Öztoprak yaptı. Mülteci konuşlu proje yarışmasına katılan çalışmalardan 5 tanesi ödül aldı.

  Dereceye giren 5 proje arasında İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri Ebru Elif Aydın ve Neslişah İnan sahibi olduğu ‘Yok Yer’ adlı proje de yer aldı ve ödüle layık görüldü.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya