BMW Fabrikası Merkez Binası

  5 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İşletmenin dinamik odak noktası, fabrikanın kuzey cephesini boydan boya kuşatan dinamik mekansal sistemde, görsel olacak şekilde açıkça önerilmiştir ve merkez binayı, çeşitli akıntıların kesişme ve bitiş noktası olarak tanımlamıştır. Fabrikanın bu kısmındaki geniş alanın tümü, sanki merkez binadan fışkıran bir güç tarafınca canlandırılarak yönlendiriliyormuş gibi görünüyor.

  Alan üzerine yönelen bütün hareketlilik, imalatın 3 ana bölümü; beyaz oda, boya odası ve montaj, arasına sıkışmış bu basınç odasından boşaltıyor.

  Zemin katla birinci katı kesintisiz birbirine bağlayacak  kesim bölümü, öncelikli organizasyon stratejisinden oluşur. Ardışık tabakalar, büyük bir merdiven benzeri kuzeyden güneye ve güneyden kuzeye çıkıyor. Bunlardan biri, binanın ortasında bulunan birinci kata ulaşmak amacıyla lobinin yakınından başlayarak forum alanını geçiyor. Diğer basamak , güney ucundaki kafeteryadan başlayıp, ilk basamakla buluşmak için hareket eder ve sonrada girişin üstündeki çıkıntı alana kadar devam ediyor.

  Bu ardışık diziler, arasındaki uzun bağlantısal boşlukları da tutuyor. Tabanda tüm dikkatlerin merkez odağı olacak denetleme alanı bu boşluktan oluşur. Yukarıda bu boşlukta yarı bitmiş arabalar, kendi hatlarında çevresindeki çeşitli imalat birimleri arasında herkesin görebileceği biçimde hareket ediyor.

  Bütün çalışanların yakın etkileşimi iç organizasyondaki saydamlığıyla düzenleniyor. Fonksiyonların karıştırılması, modern çalışma alanlarında artık geçerli olmayacak statüye göre olan geleneksel ayrışmadan kaçınılmasını sağlar.

  Beyaz yakalı fonksiyonlar hem giriş katında hem de birinci katta yerleştirilir.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir