Bir Sanat Müzesi ; Pompidou-Metz

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Paris’te bulunan Pompidou Modern Sanat Müzesi’nin son yapılan parçası Pompidou-Metz’dir. Binanın tasarımı Shigeru Ban ve Jean de Gastines’e ait.

  Tasarımcı Shigeru Ban ve Jean de Gastines bu binanın tasarımını yaparken Çinlilerin kullanmış olduğu şapkalardan ve asma köprülerden esinlenmişler. Bina tasarımında orijinal Pompidou Merkezi dikkate alınmış olsa da, kesinlikle tekrarı yapılmamıştır.

  Binada ilk bakışta dikkati çeken şey geniş çatısının olmasıdır. Bu geniş çatı bir sanat eseri gibi binanın üzerinde dalgalannaktve muhteşem bir görüntü ortaya çıkarmaktadır.

  Ban ve Jean de Gastines Pompidou-Metz’in tasarımını yaparken hem eğimli hem de altıgen ahşap olan çatıyı, ortada olan metal bir silindir kolonla köşelerde bulunan dört konik ayağın üzerine oturtmuş. Ahşaptan olan kafes konstrüksiyonun var olan boşlukları hem su almaması açısından, hem de doğal ışıktan yararlanabilmesi için aralarını fiberglas ve teflon ile kaplanmış.

  Pompidou-Metz görünüşü garip olmasına rağmen çok iyi düşünülerek planlanmış bir bina. Binanın iç kısmında üç tane dikdörtgen galeri bulunmaktadır ve en üst katta konumlanmış olan galeriden şehir manzarası gözler önüne serilmektedir.

  Binanın duvarlarını beyaz olarak tasarlayan mimarlar, ahşapları da açık renk kullanmışlar ve beton zeminin rengini de gri olarak tasarlamışlar.

  Böylece genel anlamda aydınlık ve ferah bir mekan oluşturulmuş. Binanın bahçesine 2 adet heykel bahçesi yerleştirilmiş ve sergi alanı gibi kullanılmış. Ayrıca burada bulunan yaya yolları direkt şehrin merkezine ya da tren istasyonuna bağlanıyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya