Bir restoran tasarımı: Campobaja

  6 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tasarım: Estudio Atemporal

  Campo Baja ismi, California’nın Bajasından türemiştir. Yemeklerin hazırlandığı bir lokanta olmaktan öte, Roma mahallesine taşınan küçük bir Baja parçasıdır.

  Mekan iki kattan oluşuyor: Birinci kat belirsiz bir başlangıç duygusu yaratmakta olup ahşap ve bitkilerle kaplı bir lobiye yol veriyor. Bir tuğla duvar yanında bir merdivenle yukarı çıkılarak ikinci kata ulaşılır. 2. kat da yükseklik büyük ölçüde artar ve çatının yapısı ön plana çıkar.

  Bu işletme Ensenada tersanelerinde bulunan büyük depoların bir kırma çatıyla yeniden şekillenen ve yerine tek bir kemerli çatı yapısı konumlanan dönüşüm projesidir. Çatıdaki  kapak doğal aydınlatmayı oluşturur, sıcaklık ve havalandırmayı düzene koyar.

  Mekan düzeninin üçte ikisini oluşturan salon tam olarak açıldığında, tek bir salon oluşturarak hem boşluk birleştirir, hem de oldukça yüksek pencere yapısıyla teras arasındaki boşluğu bölen çoklu bir mekan kurgusu meydana çıkar.

  Restoranın en önemli bölümü: arka mutfak.

  Ağır bir dekorasyon kullanılmamıştır, otantik bir deneyim yaratmak amacıyla malzemeler ilk görünüşleriyle öylece bırakmak uygun görülmüştür.

  Böylece bu tasarım mekânda farklı bir coğrafi yerde oluyormuşuz hissi sağlar.

  Malzemelerin geri dönüşümlü olması bu projede anahtardır. Ensenada duygusu özünü yakalamak amacıyla kapsamlı bir araştırma ve keşif yapılarak mobilya ve malzeme seçimi yapılmıştır.

  Zemin katta, tablolar, raflar ve banklar aslında balıkçı tekneleri çekmek amacıyla kullanılan tahtadan yapılmıştır. Bu mobilyaların renkleri malzemelerin geri kalanı ile kontrast oluşturulmuştur.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya