Bir Peyzaj Tasarımı: BANCO GALİCİA ÇATI BAHÇESİ

  2 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Günümüz peyzaj tasarımlarında farklılık ve sürdürülebilirlik özelliklerini taşıyan projeler geleceğe dönük, yenilikçi yönleriyle tercih edilmektedir. Artan yapı grafiği nedeniyle betonla homojen olan çatı bahçeleri yapıların önemli dinlenme ve bahçe konseptini oluşturmaktadır. Çok amaçlı kullanılan çatı bahçelerinde çeşitlilik ve uyum çok önemlidir. Bitki seçimi, drenaj, sulama gibi faktörlerin başarılı bir şekilde uygulanması gerekir.

  Buenos Aires’te bulunan Banco Galicia yeşil binası 1750 m2’lik bir alanı kaplamaktadır. Bu alanda çok farklı bitki türlerine rastlamak mümkündür. Çatı bahçesinin geniş alansal olarak kullanımı günümüz çatı bahçe tasarımlarına örnek teşkil etmektedir. Bir işyeri/ofis olarak kullanılan binanın çatısının bahçe olarak kullanılması alandaki sirkülasyonu da etkilemiştir. Sirkülasyonlar paralel ve keskin çizgilerle belirtilmiştir.

  Bitkisel tasarımda önemli açılar söz konusudur. Vurgu tek bir noktada değil alanın tümüne yayılmış haldedir. Yapay bir alanda doğal bir peyzaj oluşturmak amacıyla seçilen bitki türleri de doğal bitki örtüsüne uyumlu bitkilerdir. Ekolojik yapıya dikkat edilerek tasarımın şekillendirilmesi ve geri dönüşümsel olguların eklenmesiyle doğayla uyumlu bir bahçe yapı strüktürüyle bütünleşmiş bir çevreyi oluşturmuştur. Flora ve fauna dengesinin akıllıca sağlandığı göze çarpmaktadır. Çatı bahçesinde kullanılan bitki türlerinde seçimlerin çok iyi yapılması gerekir. Su ihtiyacını azaltmak amacıyla bu alanda kuraklığa dayanıklı bitki türleri ilk tercih olmuştur. Her boydan çalı türleri, egzotik bitkiler, mevsimlikler, yer örtücüler gibi türler bitkisel tasarımı oluşturmaktadır. Alanda yeşil dokuya bitkilerin çiçek renkleri eşlik etmektedir. Bitkilerin doku ve renklerinden yararlanmak bahçeyi estetik yönden de yükseltmektedir. Yeşil dokunun hakimliği ise insanlar üzerinde huzuru ve dinginliği amaçlamaktadır.

  Yapısallık ve doğanın uyumunu iç içe yansıtarak kullanıma hazırlayan tasarım başarılı bir yeşil ağ sistemini hem kullanıcılara hem de ekolojiye kazandırmıştır. Artan beton yapılara karşı yeşil dokuyu bu şekilde kullanarak doğaya kazandırma doğal peyzajın da desteklenmesine katkı sağlamaktadır. Gelecekteki yapısal alan yoğunluğuna karşın yapılabilecek en başarılı çatı bahçelerinden birine örnektir.

  Kaynakça: https://www.grupolandscape.com.ar/banco-galicia-green-building/

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya