Bir Mimarın İdealist Hedefleri Onu Nerelere Götürebilir?

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Pek çok mimarlık ve benzer disiplindeki üniversite öğrencisi hayatın tadını çıkarma çabası taşırken, bazıları da şimdiden gelecek kaygısına düşmeye başlamışlar bile..

  Mimarimedya’nın iletişim kısmı ve mimarimedyabilgi@gmail.com adresi üzerinden gelen sorulara yanıtlar arıyor , yorumluyoruz.Bildiğiniz üzere..

  İşte onlardan bir tanesi ve harika bir ifade tekniği ile kendini iyi özetleyen bir arkadaş..

  İleti Gövdesi:
  Merhaba sitenizi severek takip ediyorum çok aydınlatıcı şeyler paylaşılıyor çok çok teşekkür ederim.
  Soruma kendimi tanıtarak başlayım. Ben Atatürk Üniversitesinde Peyzaj Mimarlığı 3. sınıf öğrencisiyim.

  Mezun olunca ne yapacağım inanın bilmiyorum yani bilmiyorum derken hep bi endişe ve korku var. Şöyle ki arkadaşlarımın hepsi mezun olunca fidanlık açma niyetinde ama ben öyle düşünmüyorum. öylede çalışmak istemiyorum. Peyzaj Mimarlığını bu kadar basite indirgemek istemiyorum ki zaten Peyzaj kelimesi de ülkemizde bilinmemesi ve adının sömürülmesinde bir numaradır sanırım çünkü çoğu fidanlık sahipleri daha peyzajdan habersiz peyzaj mimarlığı bölümü mezun olmadan büro ismini peyzaj bilmem ne bürosu koyuyorlar buda bana koymakta afedersiniz ama. Ya ben fidanlıktan çok öte olarak görüyorum Peyzaj Mimarlığını bir “new york central park” yada “Chicago millennium park” olarak görüyorum.

  Size sorum mezun olduktan sonra fidanlıktan başka benim kurmak istediğim bir peyzaj mimarlığı bürosu var ama harbi büro sunumlar 3d tasarımlar büyük işler yani sizce ülkemizde yapılabilir mi?

  Ülkemizde yapılabilirse ben bunu küçük bir şehirde(memleketim) yapabilir miyim?

  Staj yapmak için nereleri seçmeliyim ve mezun olduktan sonra nasıl yerlerde çalışmalıyım kendimi geliştirene kadar?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtlayalım..

  Öncelikle mimarimedya ile ilgili söylemiş olduğun harika motivasyon cümlelerin ve bu denli samimi bir anlatımla , mimarimedya üzerinde fikir paylaşımların için biz teşekkür ederiz.

  Yazımızın başında da belirttiğim gibi , taşımış olduğun kaygıyı pek çokları bilmiyor..İşin doğrusu neyle karşılaşacaklarını da tahmin edemiyorlar.Oysaki özel sektör düşünenler için piyasanın zorluğu, mücadeleci yanı, devleti düşünenler için de torpil ve siyasi tanıdıklar gibi faktörler var.Bu kaygıyı taşıman sana pozitif anlamda katkı sağlayacaktır.Ancak bir kötü haberim var, bu kaygı sana ivme kazandırırken, kaybetme korkusuyla da cüretkar girişimlerde pek bulunamayabilirsin.

  Peyzaj mimarlığı mimarlık disiplinleri içerisinde iç mimarlık ile beraber en çok sevilen alanlardan şüphesiz biridir.Mesleğini seven biri olduğun da yazdıklarından apaçık şekilde anlaşılmakta.Mimarlık gibi peyzaj kelimesi de isim hırsızlarınca malesef gaspedilmekte..Tezine katılıyorum!.Bu noktada meslek odaları boş boş muhalefet yapacağına en azından ufak katkılar sağlayabilir.Örneğin tabelasına mimarlık yazmak isteyen bir firma sahibi en az 3 yıllık mimar bulundurmak zorunda..Peyzaj yazmak isteyen firma en az 3 – 4 yıllık peyzaj mimarı bulundurmak zorunda gibi.. Yani bu örnekler artırılır..Vs. vs..

  Bahsettiğin projeler uluslararası çapta nam salmış pek mütevazi olmayan çalışmalar..Şüphesiz hedeflerimizi büyük tutmazsak, büyük yerlere de ulaşamayız.Hele de bizler gibi sanat – zanaat emekçileri!..

  Hedeflediğin şeyler imkansız değil ama ikonik!.

  Ütopik demedim!.İkonik dedim.Yani yerellikten çıkarak globalleşen toplumun ihtiyaçlarını karşılayan bir hedef görüyorum sende.Mimarlık ve iç mimarlık kadar deneyimlemediğim peyzaj sektörü için şuanda ne tür ihtiyaçlar mevcut? , bu ihtiyaçları karşılayabilecek firmalar ne gibi donanımlarla çalışmaktadırlar? gibi soruları tam anlamıyla emniyetli şekilde yanıtlayamamaktayım.

  Ancak bir öngörü olarak dikey bahçelerin, kat bahçelerinin, green architecture ‘nin getirdiği gereksinimlerin iyi bir peyzaj mimarı tarafından karşılanması taraftarıyım.İleride böyle de olacak, buna eminim.Ve dahası benim gibi düşünenlerin artmasıyla niteliksiz peyzaj bürolarıyla – fidanlıklar kapanarak daha elit – niş çalışma ortamları ve ekibine sahip peyzaj mimarlığı büroları yayılacak.

  Tabi paragrafın başında da dediğim gibi bu sadece bir öngörü.Geleceğin neler getireceğini kimse bilemez.Çok basit bir soru; ”şuanda Türkiye’nin en ünlü peyzaj bürosu hangisi?..” İlk 5 saniye içerisinde yanıt bulamayan sorular, sende biliyorsun ki popülerleşmeyen yanıtları içerir!.Yıl olmuş 2015 ve halen falanca peyzaj mimarı oldukça prestijli projeler yapıyor diyebiliyor muyuz?.Bu çok üzücü durumun ileride tarafından giderilmesini umut ediyorum.

  Staj yapmak için gerek kendi memleketinde, gerekse de büyük şehirlerde butik firmaları asla seçmemelisin.En az 3 meslektaşının yer aldığı, iş sirkülasyonu ve yoğunluğunun hat safhada olduğu, senin bile gittiğin zaman oturacak vakit bulamayacağın yerlerde stajını tamamlaman gerekiyor.Bu tecrube cümlelerini bir kenara not et.Mesleğin ile ilgili bürokrasi ve mevzuatları çalışacağın bölgeleri göz önüne alarak mutlaka her fırsatta incelemeye başlamalısın.Artık 1 senen kalmış.Bu süreyi iyi değerlendirmelisin.

  Mezun olduktan sonra da yukarıda dediklerim birebir geçerli.Önceliğin ilk 5 sene için asla para olmamalı!.Yapılması zor olan işlere odaklanarak , kolay olanları deneyimleyerek , bol bol koşuşturarak geçirmelisin zamanını.Etnik, kültürel, yerel ve global çalışmalara mutlaka göz atmalısın.Sürekli gezmelisin.

  Sonra bir bakmışsın 12 , 13 yıllık peyzaj mimarısın ve ardına baktığında adam akıllı hiç bir şey bırakmamışsın! 🙁

  Ya da bir dönüp bakmışsın geçmişe, unutmak istemediğin – unutamadığın harika staj , ilk meslek yılları anıların, harika eserler ya da harika eserlerde senin de emeğinin yer aldığını görmek..

  Karar da tavır da senin.Piyasa koşulları çok zorlu.İdealist hedeflerin peşinden gidersen bu zorlu kalabalıkta çok fazla zorlanırsın.Ama biraz ondan biraz bundan diyerek yavaş yavaş ilerlersen herşey daha tatminkar olsa da süprizlerle daha güzel olabilir..

   

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya