Bir Mimarın Acı İtirafları-2

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mekan tasarımı yapmak kadar şahane birşey sanırım yok bu dünyada.Kafana göre müşterinle ne konuştuysan yorumluyorsun ve üretiyorsun..

  Ancak herşey tasarım kadar toz pembe değil bu dünyada..

  Unutmamanız gereken bazı notlar paylaşacağım sizlerle..

  1)Ödemeyi başta net bir şekilde konuşun.Sonradan kavga etmektense başta herşeyi kararlaştırın.Gerekirse yapmayın ama iki tarafında tatmin olacağı bir  neticeye bağlayın.

  2)Başta ne istenildiğini net bir şekilde yazın ve altına müşterinizin imzasını mutlaka attırın.Bir nüshasını siz alın bir nüshası onda kalsın.Sözleşmesiz hareket etmeyin..

  3)İmalat başladıktan sonra yapılan değişiklikleri net bir şekilde yazın ve yine imzalatın.Bu değişiklik maliyeti ne kadar etkiliyor nasıl etkiliyor bunuda net bir şekilde konuşun ve mütabakata varın.

  4)Renderlarınızın sadece birer örnek olduğunu ve bu imalatların yerinde değişkenlik gösterebileceğini mutlaka belirtin.Aksi takdirde resimlere koyduğunuz görselleştirmedeki kızlardan bile isterler valla!.

  5)İmalatın aşağı yukarı ne zaman biteceğini ustalarınız ile iyi konuşup tespit edin!.Bu süreyi müşteriniz ile bir kaç gün rötarlı şekilde olacağını tahayyül ederek söyleyin.

  images (3)6)uSTALARA ÜCRETLERİNİN TAMAMINI PEŞİN ÖDEMEYİN.sADECE MALZEME VE BİRAZ İŞÇİLİK ÖDERSENİZ RAHAT EDERSİNİZ.yOKSA USTALAR GİDER VE BELKİ BİR DAHA DA GELMEZ.

  7)Klavyeye bakarak yazmayın!.Yoksa yukarıdaki gibi baş harfler küçük diğerleri büyük olur. 🙂

  8)İşiniz resmi ve kaçaksız olsun..Resmiyetten asla kaçmayın.Faturanız taahhütünüz mutlaka olsun.

  9)Kendinize sadece 1 adet muhatap seçin.Bunu onlara söyleyin.Çok horoz ötmesin.Her kafadan ayrı ses çıkmasın.

  10)Kendinize güvenin ve bunu da karşıya hissettirin.Yoksa genç olmanızdan, yaşlı olmanızdan, tecrubesiz vs. olmanızdan öyle bir faydalanırlar ki..

  İnanın bu maddeler daha çok artırılabilir.Ama artık oğlumun yanına gitmem gerek yine devam ederiz 🙂 .Haydin Allaha emanet..Bu arada eklemeyi unuttukları siz tamamlarsınız yorum kısmından..

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya