Bir Mimarı Çileden Çıkarmanın 10 Yolu!

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimari proje tasarımı , proje çizimi ve görselleştirme ile inşaat uygulamaları haricinde kalan devlet memuru, müteahhit gibi üst sınıf mimar vatandaşların pek anlayamayacağı enteresan uygulamalardan örnekler vereceğim.Çıraklığını yapmadığınız işin patronluğunu yapmayın tarzında yaklaşımlar ile pekiştirilebilecek bir çağrı mektubu da diyebiliriz bu yazıya..

  1. Mimara , yaptığı işin ne kadar basit olduğunu filan söyleyin..Belki kalp krizi geçirir ve projeyi beleşe getirmiş olursunuz..
  2. Mimarı 15 dakikada bir proje ile ilgili detaylar ile alakalı noktalarda telefon tacizine uğratın..Bu mimarın projeyi geç bitirmesini sağlayacak ve proje fiyatında normalin epeyce altında kırım yapmasına zorlayacaktır!
  3. Tasarımın ne kadar basit olmuş!Sen dış mimarmıydın , iç mimar mı?.Diye sorun..Bu zaten diğer dokuzundan etkili olacaktır.
  4. Falanca mimar şu fiyata , filanca mimar bu fiyata çiziyor ve üstüne şunları şunları yapıyor diye arada bir alarm gibi ötün..
  5. Çizim yaparken yanı başında dikilin ve çizime yaptığı her bir dokunuş için , ”şunu nasıl yaptın?.Bu böyle olmasın filan diyin!
  6. Mimarın masasının yanına bi sandalye çekin ve şurası şöyle olsun deyip , yok yok geri böyle olsun filan gibi cümleler kurun..
  7. İnternet , sigara , yemek molasında mimarı yakalayın ve ”senden iyisi şamda kayısı”..Senin işin de amma rahat yav filan diyin!
  8. Ufak bi bağevi yapacaktık.İki dakika bişeyler karala da planımız güzel çıksın diyin!
  9. Projesini çizdirdiğiniz yapının açılışına çağırmayın..Bu da gıcıklık olarak yetecek ve artacaktır..
  10. Mesleki etik değerleri , uygulanabilirlik sınırlarını , mesleki teknik konulardaki sınırları haddinden fazla zorlayın!..

  İnanın bu maddeler daha da artırılabilir..Bunlar ilk etapta hemen aklıma gelenler..Mesleğimiz gerçekten çok nadide ve kıskanılası..Ancak zor yanları da yok değil..Gülü seven dikenine katlanır misali karışık duyguların ağır bastığı bir psikolojik buhran kirliliği ise vazgeçilmezlerinden..Takipte kalın 😉

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir