Bir Mimardan Verim Almanın 7 Yolu

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Projelerin tamamlanma ve başlama süreleri arasındaki derin uçurumdan yuvarlanan mimarlar için, bu süreci parçalara ayıran ve kendi içerisinde yorumlayan bir metodolojiyi sizlere takdim edeyim.. ” vur kır parçala taktiği! ” şaka şaka..Böyle bir taktik filan yok..Ancak proje sürecine etki eden ve zamanı israfkar kullanan proje dönemlerinin olduğu gerçeği de aşikar!

  İşte bu dönemleri proje sürecine olan pasta payı oranlarıyla paylaşacak olursak  büyük çoğunluğumuzda bu oranların aşağıdaki gibi çıkacağını söylemek mümkün aslında..

   

  architecture_comic_funny_architect_comics_architects3

   

   

   

   

   

   

   

   

  -Yönetmelikler  (%18)

  İnanın , bu noktada size bir itirafta bulunayım bir çok yarışmaya katılmak istediğim ve istenilen şeyleri layıkıyla tasarlayabileceğime inandığım oldu.Ancak yönetmelikler ve yarışma mevzuatı buna pek müsade etmedi..Kimisinden geri çekildim , kimisine katılmaktan vazgeçtim filan..Ayrıca bu mesele sadece mimarlık yarışmaları için de geçerli değil!.Profesyonel mimarlık kariyerimde de özellikle belediye projeleri çizerken aşırı sert kurallar ve kırmızı çizgilerin olması benim gibi pek çok meslektaşımızın problemlerinden biridir.

   

  -Süre (%12)

    Mimarın stres katsayısını artıran en önemli şeylerin başında gelir kendileri..Yetiştirmeme korkusu , son gün sendromu  , uykusuzluk ve bunlara bağlı semptomlar..

   

  -Bütçe (%20)

  Her ne kadar ofise geldiğinde ”çok farklı birşey istiyorum” , ”daha önce denenmemiş olanı denemek istiyorum” tarzı söylemlerle içeri giren müteahhitin proje bedeli ve inşaat maaliyetini öğrendikten sonraki ”binlerce dansöz var” tutumu buna verilebilecek belkide en güzel örnektir. 

   

  -Uygulanabilirlik boyutu (%10)

  Bazen mimarın tasarladığı her şey olduğu gibi uygulanamayabilir.Yani sadece projede kalır.Çünkü mimarın detay çizimlerinde , uygulayıcı kontrolöre eksik veya hatalı çizimler vermesidir.Ya da uygulama konusunda yeterli donanıma sahip olmayan ustaların olması.

   

  -İşverenin tavrı ve tarzı (%10) Sırf arsa sahibini sevmedi diye projesine gereken önemi vermeyen ve sırf bu işten para kazanmak için yapan mimarlar bizzat ben tanıyorum..Artık gerisini siz düşünün.

   

  -Mimarın psikolojisi  (%15)

    En önemlisi de bu..Mimarın bir projeye başlarken sakin kafayla masa başına oturması , bir yandan çayını yudumlaması , bir yandan ufak ufak eskizler karalaması ve avan proje için ilk adımların başlaması..Ne kadar sağlıklı bir tasarım sürecinin başlayacağının sinyalidir de bu belki..

   

  -Proje Bedeli     (%15)

  Bu aslında hiç te hoş birşey değil ama dünyamızın kaçınılmaz bir gerçeğidir.Malesefki kaliteli işlerin hep daha fazla para karşılığında yapıldığını hepimiz biliyoruz.O yüzden proje bedelleri konusunda kırım yapması için mimarlara fazla ısrarcı davranılmaması gerektiğini herkes öğrenmeli!

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya