Bir Mazama Evi…

  5 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Washington’ nın ıssız bir vadisinde bulunan küçük bir koruluk içine inşa edilmiş olan Mazama Evi, iki kattan oluşuyor. Villanın inşası sırasında çelik konstrüksiyondan yararlanılmış. Böylece bina 6 tane çelik kolonun üstünde duruyor ve yerden kopuk olarak duruyor hissi veriyor. Bu şekilde inşa edilmiş ev estetik bakımdan bir hafiflik hissi barındırırken, toprak zeminle temasının kesilmesi onu soğuktan ve sudan koruyor.

  Villanın bulunduğu Methow Vadisi’nde kışın fazlaca kar yağdığı için evin çatı kısmına buna uygun olacak eğim verilmiş.

  Villanın tavanında ahşap kirişler kullanılırken, yan duvarlarda “V” şeklinde olan çelik kolonlar göze çarpıyor. Evde her iki malzemenin bir arada kullanılmasını bir sebebi de çeliğin soğuk görüntüsünün ahşap kullanılarak yumuşatılmasıdır.

  Villa oldukça modern bir tarzda dekore edilmiş. Evin iç mekanı ile dış mekanı birbirine uyumlu görünüyor.

  Binada enerji verimliliğini en üst düzeyde tutmak için normalden %40 daha fazla bir yalıtım yapılmış. Bununla birlikte doğal havalandırma ve doğal ışık için pencereler oldukça geniş tutularak ışığın ve havanın eve girmesi kolaylaştırılmış.

  Evin pencerelerinde kullanılmış camlar yüksek performanslı olan ‘Low E’ yalıtımlı olduğu görülüyor. Evin ısıtma sistemi yerden ısıtma döşenerek sağlanmış. Böylece istenilen sıcaklık konforu da elde edilmiş.

  Villa sürdürülebilir bir tasarımın önemli olan bir özelliğini daha taşımakta. Bu da evin doğru bir şekilde inşa edilip ortaya çıkan yapının uzun yıllar var olabilmesini sağlamak.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya