Bir Laz Mühendislik Harikası Köprüsü

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Gülbahar Mahallesi’nde Emek Sitesi’ndeki iki apartmanda yaşayanlar, binalardan birinde yangın çıkması halinde ne yapılabileceğini düşündü ve ilginç bir çözüm geliştirdi. 7’şer katlı binaların çatı katları, binaların birinde yangın çıkması halinde kaçış yolunu oluşturmak için demir bir köprüyle birbirine bağlandı. 

  Böylelikle sitede yaşayanların, binalardan birinin alt katlarında yangın çıkması halinde üstte oluşturulan demir köprüyü kullanarak diğer binaya geçip kurtulmalarının yolu oluşturuldu. 

  Emek Kent Site yöneticisi Mehmet Kartal, çatıdaki köprünün yangında kullanılmak için tasarlandığını belirterek, “Binalardan birinde yangın çıkarsa köprüden diğer binaya geçilecek. Bu amaçla yapıldı. Allah’a şükür şu ana kadar hiç kullanmadık. İnşallah bundan sonra da kullanmayız” dedi.

  Rize’de daha önce de İslampaşa Mahallesi’ndeki 160 Evler Sitesi’ndeki 11 katlı 3 bina arasına yangın merdiveni olarak kullanılması için demir köprü kurulmuştu.

  Kategori:
  Haber

  tarafından yorumlandı Bir Laz Mühendislik Harikası Köprüsü

  • video ya da daha fazla görsel beklerdim yaa..pek tatmin edici olmadı..mimari bloglar arasında yine en tepedesin tamam tamam 😀

   elif 26 Mayıs 2013 15:30

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya