Bir Kış Evi; Hadaway House

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Kanada British Columbia’da bulunan Whistler’in kuzeybatı kısmındaki yamacında olan kırsal kış evi Hadaway bir Patkau Architects tasarımı.

  Hadaway Evi’nin üzerinde olduğu arazi oldukça zor şekli olan bir yer ama yinede tasarımcısı garaj için bir yer sağlamakla kalmamış birde yamacın tepe kısmında bulunan sokaktan dar bir giriş yeri tasarlamış.

  Hadaway Evi’nin giriş katında, büyük bir yaşam alanı mevcut. Ayrıca yemek odası, mutfak da bu katta bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra tüm vadiyi ayakları altına alan bir teras ise muhteşem bir manzara sunuyor. Yapı mekanından geçmekte olan dikey çatlak ise, çatının en yüksek noktasından, kesitte yer almakta olan en dip noktasına kadar doğal bir ışık taşıyor. Evin merdivenleri bu açıklıkta konumlanıyor. Hadaway Evi’nin en üst katında yatak odası yer alıyor. Ayrıca aynı katta bir de çalışma mekanını bulunuyor. Aşağı katta ise, daha sakin mekanlar mevcut. Misafir odalarını ve bir otuma odası ile servis alanları var.

  Eve garajdan direkt giriş yapılabiliyor. Başka bir merdiven ise evin en alt katında olan verandayı evin ön girişi dışında bulunan tek dik yamaç ile bağlıyor.

  Hadaway Evi, melez bir yapıya sahip. Çünkü monolitik ve çerçeveli sistemlerin bir arada kullanılması ile inşa edilmiş. Bu karışım eve girince hemen hissediliyor. Alt kattaki döşemelerde ve duvarlarda beton kullanılmışken, üst kattaki alanlar kompozit çelik ve ahşaptan yapılmış.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir