Bir Hastane Projesi İçin Cephe Önerileri

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  En çok çizmek istediğim projelerin başında geliyor..Babamın doktor olduğundan mıdır neden bilmiyorum ama bir hastane çizmeyi gerçekten çok istiyorum.Bildiğimden de değil ha! 🙂 Hep yapmak istediğim projelerin başında gelir.Mini bir Avm,  alışveriş dükkanları ve konut üzerine master yaptım ve İllallah geldi artık hep aynı türde proje çizmekten .. 

  Cephe önerileri ve alternatif konseptler hakkında takip edenler bilirler sürekli yeni şeyleri paylaşmaya çalışıyorum.Ve gerek sosyal medya üzerinden gerekse de yorumlarınızla tartışıp en doğruyu bulmak adına davranışlarda bulunuyoruz.

  Bu yazımda da cephe tasarımları ve özellikle de hastaneler konusunda bir kaç öneri sunacağım sizlere naçizane yorumlarım ve fikirlerimle..

  Parçalı, bütünlü çalışmayı seven mimarlar ve moderne düşkün olanlar için vazgeçilmez bir alternatiftir küplerle çalışmak!..Alt kısımdaki beyaz kaplama malzemesiyle kaplanmış asimetrik cephe açıklıkları (muhtemelen kimisinin açılıp , kimisinin açılamamasıyla) efektif bir hava katmış.Bu modern hatları artık iş merkezlerinde bile sıkça gördüğümüzden pek sıcak bir etki yarattığını düşünmüyorum.

  Yeşillerin arasında birbirine bağıntılı parçaların birleşimiyle bütüncül bir etki yaratması bakımından derli toplu bir anlatım sunuyor diyebiliriz.

  Cephesine dikkatli baktığınızda yine asimetri ve yine fazla cam kullanımı göze çarpmaktadır.Işığın kullanımından fazlasıyla yararlanılması ve kör-köhne mekanların azaltılması bakımından bu güzel olmuş.Peyzajına baktığımızda pek artistik yaklaşımlar bulundurmasa da giriş kapısının renklendirilmesi (muhtemelen renkli alüminyum kompozit levhalar) güzel olsa bile bir AVM’ye girermiş havası katmış.Pek tatlı durmuyor.Onun yerine daha pastel tonlarda ve biraz daha davetkar bir giriş hasta psikolojisi için daha mantıklı olabilirdi.Ama mimarlarının ne düşündüklerini sormak lazım..Dışarıdan eleştirmek kolay 🙂

  Alüminyum panellerin ışığı kırıcı bir etki düşünülerek yapıldığı çok belli olsa da bunların fazlalığı biraz göz yoruyor gibi.Sol taraftaki blogta dikkatinizi çektiyse beyaz paravanların cephesinde bulunduğu bir çıkma söz konusu.Bu çıkmayı allayıp pullayarak öne çıkarmak son zamanlarda özellikle yönetim binalarında sıkça rastladığımız cephe tasarım unsuru olarak dikkat çekiyor.

  Klasik ve modernin bir arada kullanıldığı fena da olmayan bir Hastane projesi cephe çalışması görüyoruz yukarıda.Yerel malzeme ve modern malzemenin cesaret gerektirici kullanım şekline iyi bir örnek diyebiliriz.Mavi giydirme kısmı olmasa sanki daha monoton bir hattı olacakmış ilk algılanış anlamında..Ancak bu hareket cepheye oldukça renk katmış ve hareket kazandırmış.Güneş kırıcıların bu projede de kullanıldığını kafamızda yargılayacak olursak , sanki bir hastane projesinde fazla ışık kullanılması pek doğru değil yargısına ulaşılıyor.

  İşte bu plan tipine sahip yapıların konuşlanışlarına hayranım..Öylesine bir duruşu var ki, sanki elini beline atmış ve yatağa öylece uzanmış bir top model edasıyla ben buradayım diyor.Camların renk anlamındaki çeşitlilikleri ve ahşap benzeri bir malzemyle bunları birbirine bağlayan güneş kırıcıların efektif sunumu gerçekten başarılı diyebilirim.Giriş kısmının tentesi de ahşap kullanılmış.Bu projeye ayrı bir doğallık katmış.

  Nedense daha ilk bakışta klasik bir fakülte hastanesi havası veriyor insana..Bunu söyleyebilmek için mimar olmaya da gerek yok diyorum..Yanlış mıyım?

  Oldukça soğuk ve ciddi de bir duruşu var yapının..Beyaz tonlarının tercih edilmesi bu konuda büyük bir etmen olmuş diyorum.Havuz ve fişkiye 🙂 eski palmiye ağaçlarının dikilerek canlandırılmak istenen mekan olgusuyla bütünleşse de sağlık arayan insanlara mimari ile deva bulmak için pek doğru bir yer olmadığı izlenimini hemen veriyor insanlara..

  Şöyle biraz modern biraz klasik hatları bulunduran cephelere de ben hastayım..Klasikliğini camların fazla bölmelenişinden modenitesini de cephe hareketlerinin belirgin öne çıkışından almış.Sarı tonlarının yer yer rastlanışı projeye hareket kazandırmış.

  Sizce de biraz fazla soğuk değil mi?..Bir hastaneden çok bir işyerine veya rezidansa benzemiyor mu?O zaman neden koydun diyeceksiniz belki ama yüksek bir cephede bu etkiyi kırmak için yatay modern çizgilerle telafi ediliş hikayesine bir örnek sunmak için bunu seçtim diyebilirim.

  Şimdi aşağıdaki örnekleride inceleyerek kendinizce notlar çıkarabilirsiniz..İyi seyirler..

  Fazla modern gibi görünse de cephenin kıvrımları ve yer yer boşlukların kullanımı bu konuda kendimi tutamadan yorumlamam için ideal bir proje olmasından kaynaklanıyor.

  Kategori:
  Tasarımlar

  tarafından yorumlandı Bir Hastane Projesi İçin Cephe Önerileri

  • Tebrik ederim güzel fikirler ve harika bir yorum tekniğiyle adeta gençlik yıllarıma döndüğümü söyleyebilirim.Projelerin esin noktası olabilmesi için yeterli çeşitlilik ve tarzda yayımlanması da ayrı bir incelik..Doğrusu helal olsun..Bazen ders aralarında öğrencilerimle beraber sitenizi ziyaret ediyoruz..

   İsmet Ünal 25 Aralık 2013 14:21

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir