Bir Binanın Neresinde Yaşarsanız Daha Az Yaşlanırsınız?

  7 sene önce yazıldı. Yazar:

  Yaklaşık 3-4 ay önce en sevdiğim ve klasikleşen bir yarışma programı olan ”Kim Milyoner Olmak İster?” programında çıkmıştı bu soru..Sanırım 5 bin Tl’lik bir soruydu.Yarışmacı soruyu ilk gördüğü anda pek cevap veremedi , hemen telefon joker hakkını kullandı.

  Hemen bu anı ölümsüzleştirip mimarimedya’da paylaşmak istedim.Bugüne kısmetmiş..

  Öncelikle şunu söylemeliyim ki, soru pek kolay değil..Hiç te ”nasıl bilemedi, bu kadar kolay soru için joker kullanılır mı?!” tarzı havalara girmeyeceğim..Çünkü belki garibinize gidecek ama ben de bilemezdim büyük ihtimalle..

  Soru biraz yanıltıcı ve biraz kafa yorucu..Oradaki atmosfer de bu faktörlere eklenince sorunun zorluk katsayısı bir hayli artıyor.

  Şimdi sakin kafayla ve analizsel yaklaşımlarla biraz yorumlayarak doğru cevap üzerinde tartışalım..

  Soruda ”Einstein’e göre deniliyor..Bu bi hipotez veya öngörü olduğu anlamına geliyor.Görecelik teorisi ve diğer zamansal hipotezleri düşünüldüğünde , Einstein’den de ancak bu beklenebilirdi.

  Bir binanın zemin katında yaşayan biri en üst katında veya orta katlarda yaşayan bir insandan (diğer komşularından) ama karşı komşusu hariç 🙂 , daha uzun yaşar..Bu çok basit bir mantık belki bilim adamlarına göre dünyanın dönüş açısı, ivmesel hareket, yer çekimi vb. kurallarla açıklanabilir belki ama benim mantığım (bir mimar mantığı) dışarıya çıkıp eve yeniden girme süreleri bakımından en fazla zaman tasarrufunu ”zemin katta” yaşayanlar edinir.

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Bir Binanın Neresinde Yaşarsanız Daha Az Yaşlanırsınız?

  • çok büyük kütleli gök cisim üzerinde iki katlı bir bina yaptığmızın varsayımını düşünün burdaki çekim etkisi o kadar büyük olsun ki alt kattan üretilen ışık üst kata ulaştığında frekansı tam yarıya düşsün alt katta 1hz üst katta yarım hz olacak yani ardaşık iki tepe dalgasında geçen süre alt katta 1sn. iken üst katta 2sn olacak yani yukarıda olan saat aşaıdakin göre daha hızlı işler örnek verecek olursak iki ikiz kardeş düşünelim ve doğuduklarından buyana bu iki katta oturuyor olsun alttaki ikiz 30 yaşına ulaştığnda üsteki ikiz 60. yaşını kutluyor olcak ama buradaki etki gzlemciye bağlı değil yani iki ikiz kardeş dahil olmak üzere bütün gözlemcilere göre üst kattaki saatler daha çabuk ilerler. eğer işleriniz yaparken yeterli zamanınızın olmadığından şikayet ediyorsanız o zaman bir apartmanın en üst katına taşınmanın size zaman kazandıracağı açık gibi görünüyor teoremde ama gerçekte tabikide böyle değil çünkü kazanabileceğiniz zaman farketmeyeceiniz kadar küçük ör. 10 metre yükseklikte yaşıyorsanız 1 yılda kazanacağınz zaman saniyenin 30 milyonda biri

   serdar 16 Şubat 2014 00:48

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir