Bir Anıt Nasıl Tasarlanır?

7 sene önce yazıldı. Yazar:

Hayal gücü çok çok yüksek bir mimar veya mühendis, heykeltraş ve sanatçı kişiliği gelişmiş bir mimar tarafından projelendirilmesi yapılması gerektiğine inandığım anıt tasarımları heykelsi duruşları ve insana birşeyler hissettirmesi bakımından durup düşünülesi..

Tasarımların , taşıyıcı sistem ikilemine düşülmeden yorumlanarak harmanlanmasıyla oluşturulan bu yapılar bence en zor yapılardan ve mimar için en zor tasarımlardan birisi diye düşünüyorum.Bilmiyorum bana katılıyor musunuz ama putlaştırmadan, ilahlaştırmadan üzerinde düşünülesi bir dikit tasarlamak oldukça meşakkatli olsa gerek..

Yaklaşık 25 adet anıt tasarımı görüyorsunuz.Her birinde farklı farklı hikayeler ve somutlaştırmalar görülüyor.Hepsinde ortak nokta ve en fazla öne çıkan şeyin sonsuzluk-sürerlilik ve metafizik kavramlarının mimariye yansıyışları..

Bazen bir kaya parçasından biçim kopyası alan ve bazen de düşen bir uçağın parçalarını yansıtan anıtlar, anlatacağı tema itibariyle kullanıldıkları saha ve yapı malzemeleri bakımından da zahmetli bir seçim sürecine ihtiyaç duyarlar.

Tanımayanlar için ”aa, burası da neymiş!” dedirtebilecek tasarımların yola çıkış gayesi söz konusu mekanı , olayı ve anıyı sürekli kılarak hatıraları tazeleyerek o özneye saygı duymak ve duyurmak diye düşünüyorum..

Burada ahkam kesmiyorum, kendi düşüncelerimi kendimce seçtiğim görsellere göre ziyaretçilere sunuyorum.Yapmak istediğim şey yaptığımız mesleğin aslında ne kadar düşünsel odaklı ve sanatsı yönlerinin de olduğunu başkalarına göstermek.Eleştiri odaklı bir yaşantımız var malesef..Herkes herşeyi eleştiriyor, herkesin herşey hakkında bir yorumu ve görüşü var..Kimse de çıkıp ya bu konuda konuşmayacağım demiyor..Demokrasilerde görüş ayrılıkları elbetteki olağan ancak ”salt eleştiri” odaklı yıkıcı yorumlar hem geliştirenin hem gelişenin irileşmesini önlüyor..Bazı dostlara duyurulur..

Neyse konumuza geri dönecek olursak, mimarların tasarlayacağı mekan bir tavuk kümesi ‘de olabilir, bir anıt yapısı da..Her tasarıma aynı disiplin ve aynı yaklaşım felsefesiyle yanaşmak namümkün elbette..

Ancak her yeni tasarımda , o tasarıma dair püf noktaları mevcut örneklerle analiz etmek pek zor sayılmaz..Şimdi sizler için derlediğim örnekleri inceleyebilirsiniz..

Kategori:
Makale

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir