Binalardaki Yalıtımsızlığın Getirisi..

  10 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Nazım Yavuz, çatı ve yalıtım uygulamalarının standartalara uygun olarak yapılması halinde tüketici bütçesine önemli ölçüde katkı sağlayacağını belirterek, “Geçtiğimiz 10 yılda yalıtımsız ve hatalı çatıların ülke ekonomisine verdiği zarar 26 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

  Yalıtımsız çatıların kaybettirdiği bu para, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 25 milyar liralık 2014 bütçesinden ve TSK’nın silah ihtiyacını karşılayan Milli Savunma Bakanlığı’nın 22 milyar liralık 2015 bütçesinden fazla. Çıtadan kaybolan para, İstanbul’a yapılacak 3. köprünün maliyetinin de yaklaşık 5 katına denk. 26 milyarlık bu maliyetle 3 tane Marmaray yapılabiliyor.

  Merdiven altına dikkat

  Milliyet’in haberine göre, Nazım Yavuz, enerji verimliliği için son yıllarda önemli adımlar atıldığını ancak yaklaşık 1500 firmanın faaliyet gösterdiği çatı sektöründe merdiven altı üretim yapan firmalar bulunduğunu belirtti. Yavuz, “Uygun fiyatlı olduğu düşüncesiyle çatılarda merdiven altı üretimle yapılan uygulamaların yarardan çok zarara neden olduğunu unutmamalı.

  Araştırmamıza göre çatılarda yapılan yalıtım iyileştirmelerine rağmen yaklaşık 7 milyon yalıtımsız ve hatalı çatının ülke ekonomisine verdiği zarar, doğalgaz birim fiyatlarının da devamlı artması sebebi ile 2013’te yaklaşık 4 milyar TL, geçtiğimiz 10 yılda 26 milyar TL oldu. 2014’te zararın daha büyük olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

  Yüzde 50 tasarruf var

  Nazım Yavuz, yalıtımı olmayan binaların kat adetine bağlı olarak en az ortalama yüzde 20 ile 30 aralığında enerji israfına neden olduğunu ifade ederek, çatı ve binada yapılacak tadilat ve yalıtım uygulamalarının enerji harcamalarında en az yüzde 50 tasarruf sağlayacağını kaydetti.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya