Beyaz Rengine Aşık Olan Bir Mimar!

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Richard Meier, New Jersey eyaletinin Newark şehirinde doğdu. Mimarlık eğitimini Cornell Üniversitesi’nde aldı. 1959 yılında SOM (Skidmore, Owings and Merrill) mimarlık firmasında kısa bir süre çalıştıktan sonra Marcel Breuer ile üç yıl çalıştı. 1963 yılında kendi mimarlık ofisini New York’ta açtı. 1972 yılında New York Beşlisi grubunun bir üyesi olarak ve de Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehirinde inşa edilen Getty Merkezi ile ünlendi.

  Richard Meier’in tasarımlarının çoğunda, başta Le Corbusier ve onun ilk dönemleri olmak üzere, 20. yüzyılı ortalarında etkili olmuş mimarların etkileri gözlemlenebilir. Richard Meier’in Le Corbusier’in orta koyduğu eserlerdeki fikirlerin uygulanması özellikle Savoye Villası ve İsviçre Pavyonu projelerinde gözlemlenebilir.

  Richard Meier’in tasarımlarında etkilerini yansıttığı diğer mimarlar ise Mies Van der Rohe, Frank Lloyd Wright ve Luis Barragán’dır (renklerin kullanımı hariç). Dünya mimarlık tarihinde, özellikle Akdeniz Bölgesi’nde, İspanya’da, güney İtalya’da ve Yunanistan’da oldukça yaygın kullanılan beyaz rengi Richard Meier’in en çok kullandığı renktir.

  1984 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanan Richard Meier, 2008 yılında da Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün verdiği altın madalya ödülünü kazandı.

  İşte Richard Meier projelerinden bazılarını aşağıdaki videolardan da izleyebilirsiniz.

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Beyaz Rengine Aşık Olan Bir Mimar!

  • İnsanın ufkunu genişletior bu tarz videolar.Mimarlık ucu bucağı olmayan birşey gerçekten çok harika şeyler paylaşıyorsunuz mimarimedya.com ‘da.. beyaz rengi kim sevmez bu arada :))

   mimariçe arzuuu 2 Aralık 2013 19:49

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya