Betondan Pinpon Masaları!

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Halka açık mekânlar için tasarlanmış olan beton levhalardan oluşmuş pinpon masaları oldukça ilgi çekmeye başladı. Bu sayede masa tenisinin yaygınlaşacağı inancında olan tasarım sahipleri Mimar Murray Barker ve sanatçı Laith McGregor, pinpon masalarının hep göz önünde bulunmasının bu inançlarını kuvvetlendirdiği görüşündeler.

  İngiliz tasarımcılar mimar Murray Baker ve sanatçı Laith McGregor’un tasarımı olan pinpon masasına “Monoliths” ismini vermişler. Taşınamayan bu pinpon masasının yapımında ise beton kullanılmış.

  Betondan yapılmış bu ilginç pinpon masaları 2 çeşitten oluşuyor. İlki açık renkte olan masa, piramit şeklinde bir taban ile düz bir oyun yüzeyinden meydana geliyor.

  Beton pinpon masası üzerinde olan ve oynanan tenis oyununun kurallarını belirleyen çizgiler ise masanın yapımı esnasında kullanılmış olan bakır tellerin oksitlenmesi ile oluşuyor. Monoliths’ın karşılıklı oynayan oyuncuların alanlarını ayıran orta filesi de betondan üretilmiş. Beton pinpon masasının yanında ise izleyicileri için küçük bir tribüne de var.

  Mimar Murray Baker ile sanatçı Laith McGregor’un tasarlamış oldukları ikinci beton masa da ise kullanılmış olan demir oksit pigmentlerinin etkisiyle siyah renkte. Masanın taban kısmı ters dönmüş bir merdiveni anımsatıryor. Ayrıca bu masanın alt kısmında içecekleri saklamak üzere bir küçük bölmede tasarlanmış.

  Heykelsi bir yapıya sahip olan bu beton masalar Melbourne’da bulunan Monash University Museum of Art’ın kamusal sanat programı için tasarlandı. İlgi çeken bu masalar şimdiden Avrupa’da ki bazı parklarda görülmeye başlandı.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya