Bayan Mimarlar Ve Baymayan Mimarlar :)

  9 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İlginçtir ama mimari anlamda ünlü sayılabilecek yapılara imza atan  bir bayan mimarımız yok gibi..Çoğunluğunu iç dekorasyon tasarımları ve yerel dergilere verdikleri makyajlı sarı saçlı pozlardan tanıyoruz.Evlilik programına katılan bir yüksek lisansını da tamamlamış meslektaşımızı da geçtiğimiz günlerde tvlerde görmüştük!

  Neyse bu kadar şakalaşmadan sonra ilk Türk bayan mimarımızın kısa biyografisine göz atabilirsiniz..

  Leman Cevat Tomsu Hakkında

  1913 yılında Kayseri’de doğan Leman Cevat Tomsu ilk ve orta öğrenimini Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1930 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’ne yazıldı. 195 yılında yüksek mimarlık diploması alarak mezun olan Tomsu mimarlık pratiğine İstanbul Belediyesi İmar Müdürlüğünde şehircilik uzmanı Martin Wagner’in yanında çalışarak başladı. 1941 yılında, daha sonra kitap olarak yayınlanacak olan “Bursa Evleri” konulu teziyle doçent unvanını alan Tomsu, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde görevli bulunduğu sırada, 1950 yılında İsviçre, Almanya, İsveç, Fransa ve İtalya’nın bazı şehirlerinde harp sonrası gelişmiş mimarlık ve şehirleşme sorunları üzerine etütler yaptı. 1958 yılında İngiltere’de iskân hukuku üzerine incelemelerde bulundu.

  Prof.Dr. Leman Tomsu 1975 yılında emekliye ayrılmış ve 29 Nisan 1988 tarihinde vefat etmiştir. Leman Tomsu’nun yirmiye yakın inşa edilmiş projeleri arasından Cerrahpaşa Poliklinik Binası, Samsun Merkez Bankası Proje Müsabakası, Tozkoparan’da Bir Gazino Projesi, Şehremini Halkevi Projesi, Kayseri Halkevi Binası Projesi, Ankara Etlik’te Ev Projesi ve Gerede Halkevi Projesi bulunmaktadır.

  Kategori:
  Makale

  tarafından yorumlandı Bayan Mimarlar Ve Baymayan Mimarlar :)

  • kel alaka 🙂

   Murat ERÇELEBİ 26 Mayıs 2013 15:40

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir