Bataklıktan Bahçeye Uzanan Tasarım

  2 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Peyzaj onarımı bozulan alanların yeniden işleme alınarak kullanılabilir hale getirilmesidir. Bu alanlar daha önce kullanılıp terkedilmiş veya etkisini kaybetmiş alanlar olabilir. Bozulan peyzajın tasarımla şekillenerek hayata geçirilmesiyle kullanıcılara hem yeni keşif alanları hem de kullanılabilirliği yüksek, estetik yönüyle güçlü mekanlar sunulabilmektedir.

  Avustralya’da bulunan Penang Dağı içinde yer alan Mt Penang Gardens peyzaj onarımı sonucu kullanıma sunulan bir lokasyondur. Geçmişte bataklık olarak anılan bu alan peyzaj onarım ve tasarımıyla birlikte kullanıcıların ziyaretine açılmış oldukça popüler bir alan haline gelmiştir. Dikkat çeken özelliklerinin başında ise doğal bir alan olma niteliği gelmektedir. Alandaki kot farklılıkları tasarıma yansıtılarak dinamik bir mekan elde etme amacı güdülmüştür. Peyzaj tasarımlarında canlı ve görselliği yüksek olan su öğesi bu alanda oldukça yer kaplamaktadır. Su öğesinin varlığı flora fauna dengesini sağlarken aynı zamanda insanların fiziksel ve görsel algısında olumlu etki oluşturmaktadır. Su elemanı simgelediği canlı yapıyı üzerinde bulunan köprü ile birlikte dengelemektedir. Bu strüktür yapı alanda manzara açısını karşılayarak, kullanıcılara her açıdan mekanı gözlemleyebilme imkanı sunmaktadır. Kot farklılıkları ve yapıların kavisli şekillerle sunulmuş olması alandaki dinamikliği artı olarak artırmaktadır.

  Alan bitkisel tasarım yönüyle incelendiğinde oldukça zengin bir yeşil dokuya sahiptir. Yeşil doku varlığının doğal bitki örtüsüyle desteklenmiş olması insan psikolojisinde pozitif etki sağla maktadadır. Geniş bir alana yayılan bahçede yeşil dokuya uyumlu olarak farklı habitusa, dokuya sahip ce çiçek renkleri dikkat çeken bitkiler tercih edilmiştir. Uzun boylu ağaçlar, sukulentler,farklı formda çalılar ve mevsimlik bitkiler bitkisel tasarımın zenginleşmesinde rol oynamaktadır. Özellikle çiçekli bitkilerdeki renklerin dikkat çekici olması su öğesiyle birlikte estetik yöne vurgu yapmaktadır. Bitkisel tasarımın çok çeşitli ve zengin oluşu kullanıcılara keşfetme özgürlüğü sağlamaktadır.

  Peyzaj onarımıyla tekrar hayata kazandırılan bu alanlar hem gelecek hem de peyzaj tasarımlarının sürdürülebilirliği konusunda çok önemlidir. Strüktür öğeler ve peyzaj elemanlarının birleşimiyle evrilen tasarımlar günümüz ve gelecek peyzaj tasarımlarına da bir altlık niteliği sunmaktadır.

  Kaynakça: https://jmddesign-com-au.translate.goog/projects/mt-penang-gardens/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=tr&_x_tr_hl=tr&_x_tr_pto=sc

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya