Basamak Bahçe!

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  ACROS binası büyüleyici teras bahçeleri ile karşıdan yemyeşil bir dağ gibi duruyor. Bina insanların nefes almasını sağladığı için kafa dinleyebileceği kaçıp sığındıkları noktalarından biri olarak şehirde odak noktası haline gelmiş.

  Binanın kademeli olan yeşil çatısı ile Basamak Bahçe olarak tanınan ve ekolojik mimariye sembol olan bir bina. ACROS 1995 yılında açılmış olan bir Fukuoka kültür merkezi binası, Japonya’nın şehri Fukuoka’nın merkezinde gösterişli bir ortam yaratmak için bitişiğinde bulunan Tenjin Park ile oldukça uyum içinde tasarlanmış.

  Binanın her bir teras katında meditasyon, rahatlama ve büyük şehirlerin kalabalığından kaçmak için bir dizi bahçe içermektedir. Bu tasarım ile park ve bina birbirinden ayrılmaz bir bütün haline gelmiştir. Böylece binanın yapılması için kullanılan arazi şehre geri vermiştir.

  Tasarımını yapan Mimar Emilio Ambasz, binayı tasarlarken hem çok amaçlı, sembolik bir bina olmasına hem de mevcut yeşil alanları korumak suretiyle halkın ihtiyaçlarını da göz ardı etmedi.

  Binada doğal aydınlatma sağlanırken, enerji tüketimini azaltan oldukça büyük boyutlarda avlu bulunmakta. Halka açık olan binanın çatısında 120 tür, 50 bin bitki bulunmaktadır.

  Bu binanın bir diğer ayırt edici özelliği, bir dağı anımsatan su drenaj sistemli tasarımının olmasıdır. Bu yöntem ile binanın en üst kısmından akan su, binayı çevreleyen bitki örtüsünün de doğal bir şekilde sulanmasına izin veriyor.

  Mimar Emilio Ambasz tarafından tasarlanmış olan binanın, 14 katlı olan teras bahçelerinin altında sergi salonu, tiyatro, müze, konferans salonu gibi bölümlerde bulunmaktadır.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir