Bambunun Renkler ve Doğallıkla Bütünleştiği Bahçe

  8 ay önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Farklı mekanlarda işlevselliğini sürdüren peyzaj tasarımlarında dikkat çeken olgu görsel materyal etkisidir. Görsel vurgu, estetik yönüyle güçlü tasarımları ortaya çıkarmalıdır. Peyzaj mimarlığında büyük veya küçük ölçekli tasarımların her birinde güçlü bir yön belirlemek o tasarımın kalıcılığını artırmaktadır. Alanın biyoçeşitliliği, program elemanları veya bitkisel tasarımdaki dominant seçimler tasarımın çevreyle olan ilişkisini güçlendirmektedir. Yapay mimari veya strüktür elemanlarıyla birleşen peyzaj tasarımları bitkiler ile farklı bir çerçeve sunmaktadır. Örneğin bir projede bitkisel tasarım ne kadar güçlüyse dışarıya hissettirdiği estetik algısı da o yönde olumlu bir ivme kazanmaktadır.

  Çin’de bulunan “Çiçek Tarlası Bambu Köşkü” olarak adlandırılan alan daha önce bir çiçek bahçesi olarak tasarlanmış sonrasında yenilemeye gidilmiştir. Mevsimlik çiçeklerin sergilendiği bir alan niteliği kazanan bu bahçe çok fazla ziyaretçi çekmesiyle de ünlenmiştir. Ziyaretçilerin bu bahçeyi keşfederken dinlenebilecekleri alanlarının olmayışı dinlenme alanı tasarımına gidilmesine sebep olmuştur. Dinlenme alanı olarak tasarlanan yapay alanlarda Çin’in doğal habitatında yer alan bambu bitkisi kullanılmıştır. Bambu bitkisi ülkede çokça kullanılan yerel bir tür olduğundan bu alanda kullanımı hem ekolojik denge boyutunda hem de alana uyum açısından oldukça önemlidir. Bambu alanların tasarımında dikkat çeken bir diğer detay ise iki alanında birbirinden tamamen farklı İnformal şekillerle oluşturulmuş olmasıdır. Bu alanlar doğadan alınan ilhamla şekillenmiş ve mimariyle buluşmuştur.

  Alandaki tasarımda tek bir yöne vurgu yapılmamış, çeşitli öğelerle tasarım canlandırılmıştır. Tasarımın tam orta noktasında bulunan göl dinginlik ve huzuru sağlama etkisinin yanı sıra ziyaretçilerin alanı keşfederken manzara açılarına eşlik etmektedir. Ekolojik çerçevede bu alan çok iyi korunmuş bir doğal habitat görevi görmektedir. Sirkülasyon, köprü ve yürüme alanları manzarayı desteklemektedir.

  Bitkisel tasarım, yeşil dokunun baskınlığı ve mevsimlik çiçeklerin renklerinin harmanlanmasıyla tablo hissini yansıtmaktadır. Alanda uzun boylu ağaçlar çerçeve görevi görmektedir. Su öğesi üzerinde  yer alan yeşil habitatlar alana farklı bir hava katarak biyoçeşitliliği desteklemektedir.  Çarpıcı renklerin kullanıldığı çiçekler estetik yönü güçlü bir bahçenin dışa vurumunu bitkisel tasarımın gücüyle  günümüze sunmaktadır.

  Kaynakça:  https://parametric–architecture-com.translate.goog/urban-park-micro-renovation-by-atelier-cns-school-of-architecture-south-china-university-of-technology/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=tr&_x_tr_hl=tr&_x_tr_pto=sc#elementor-action%3Aaction%3Dpopup%3Aclose%26settings%3DeyJkb19ub3Rfc2hvd19hZ2FpbiI6IiJ9

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya