Avustralya’da İlk Karbon-Pozitif Prefabrik Ev…

  7 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Avustralyalı mimarlık firması ArchiBlox, pasif durumda olan tasarım stratejilerini yükseltmek, en üst düzeye çıkarmak adına ve her bakımdan sürdürülebilirliği sağlamakta olan mekanlar yaratmak için Avustralya’nın ilk karbon-pozitif prefabrik evini tasarladı.

  Yeni tasarlanan bu prefabrik ev hava geçirmeyen, çağdaş ve bir o kadarda konforlu ve aydınlık tasarlanmış. Bu mobil evlerin alanı ise 75 m2. Bu evlerin bir özelliği de dışarıdan sıcak havanın içeri girmesine müsaade etmezken, içerideki serin havayı da muhafaza ediyor. Ev elektriğini çatıya monte edilmiş olan fotovoltaik panellerin yardımı ile güneş enerjisinden elde ediyor ve su tüketiminden tasarruf yapmak için de yağmur suyunu geri dönüştürülüyor.

  Ev ön cephesi bütünüyle camdan yapılmış. Kendi kendine yetebilen bu mobil ev, güneş enerjisi kazanımı ile pasif tasarım stratejilerini de en yükseğe taşımak için bir çok özelliği içinde barındırıyor. Evin için, soğutmak için zemin altında cooltube reflektörleri koyulmuşken, gölge ve serinliği sağlamak adına sürme biyo bahçe duvarları ile çevrilmiş. Ayrıca ısı yalıtımı için yeşil çatı kullanılmış ve evin yapımında tamamen sağlıklı, çevre dostu sürdürülebilir malzemeler kullanılmış. Tüm bunlarla birlikte evde hem ses yalıtımı için hem de enerji tasarrufu yapmak için hava sızdırmaz özellikte olan hermetik bina kaplaması kaplanmış.

  Evin bölmeleri hareketli olarak tasarlanmış. Böylece istenildiği zaman ya da ihtiyaca göre daha büyük ya da daha küçük bir hale getirilebiliyor.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya