Autocad Çizimine Excel Tablosu Nasıl Yerleştirilir?

  11 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Özellikle pek çok belediye (uygulama) projesinde baş belası olabilecek bir sıkıntıya parmak basmak istedim.Çeşitli alan, kaks, taks, arsa payı vb. hesaplamaların bulunduğu excel dosyasını autocad çizimimiz içerisine import etmek gerekebiliyor.İşte adım adım excel dosyası yerleştirme işlemi detayları..

  1) Ev “Home” sekmesi üzerinde, Açıklama “Annotation” panelinde, Tablo “Table” düğmesine tıklayın.

  2) Tablo Yerleştir “Insert Table” iletişim kutusunda, Yerleştirme Seçenekleri “Insert Options” kısmında Bir veri bağlantısından “From a Data Link” seçeneğini (radyo düğmesini) seçin.

  3) Sağ taraftaki Veri Bağlantısı Yöneticisine Ulaş “Launch the Data Link Manager” düğmesine tıklayın.

  4) Bir Veri Bağlantısı Seç “Select a Data Link” iletişim kutusu açılacaktır. Bu iletişim kutusunda Yeni Excel Veri Bağlantısı Yarat “Create a New Excel Data Link” seçeneğine tıklayın.

  5) Veri bağlantısına bir isim verin ve OK düğmesine tıklayın.

  6) Yeni Excel Veri Bağlantısı “New Excel Data Link” iletişim kutusu açılana kadar bir kaç saniye bekleyin. Üst tarafta, excel dosyasını araştırıp seçmek için Araştır “Browse” düğmesine tıklayın. Excel dosyasını araştırarak bulup seçin ve Aç “Open” düğmesine tıklayın.

  7) Yeni Excel Veri Bağlantısı “New Excel Data Link” iletişim kutusuna geri gönersiniz. Burada, bağlamak istediğiniz excel dosyasının sayfasını seçin ve ayrıca Tüm Sayfaya Bağla “Link Entire Sheet”, İsimlendirilmiş bir Alana Bağla “Link to a Named Range” veya Alana Bağla “Link to Range” seçeneğini de seçin. Şayet sonuncu seçeneği seçerseniz, A5:B16 biçiminde aralığı girin. Ön izleme “Preview“ işaretleme kutusu işaretli olduğu müddetçe, aşağıda excel dosyanızın basit bir ön izlemesini göreceksiniz.

  8)  Çiziminize geri dönmek için, üç kez OK düğmesine tıklayın.

  9) Yerleştirme noktasını belirleyin: “Specify insertion point:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, bir çiziminiz içerisinde noktaya tıklayın.

  10) Daha sonra yerleştirdiğiniz tabloyu seçebilir ve ayarlamaları veya biçimlendirmeyi yapabilirsiniz.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya