Atina İçin Tasarladılar, Ödül Kazandılar

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  İZMİR’deki Gediz Üniversitesi öğrencileri Fatmanur Şahin ve Abdou Kerim Ndong, Atina Akropolü için mimari proje hazırladı. Bu insanlık mirasına sergi alanı tasarlayan gençler, ödüle layık görüldü.

  Gediz Üniversitesi öğrencileri Fatmanur Şahin ve Abdou Kerim Ndong, İzmir’den Ege’nin karşı kıyısına uzandı. Gençler, Atina Akropolü için proje hazırladı. Mimarlık Bölümü’nde eğitim gören Fatmanur Şahin ile İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Senegalli Abdou Kerim, Yrd. Doç. Dr. Carmen Amaddeo ve Öğretim Görevlisi Ozan Soya’nın danışmanlığında bu insanlık mirasına sergi alanı tasarladı. İmza attıkları çalışma, PROSteel 2015 Yarışması’nda 3’üncülük elde etti.

  Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann tarafından 15’incisi düzenlenen organizasyonda ödüle layık görülen Gediz Üniversitesi öğrencileri, Türk-Yunan dostluğuna sağladıkları mimari katkı nedeniyle alkışlandı. Fatmanur Şahin, insanlık tarihinde simge bir eser olduğu için özellikle Atina Akropolü’nü seçtiklerini dile getirdi, şunları söyledi:

  “Burası, tarihi, kültürel ve mimari açılardan Batı medeniyetinde ayrı bir öneme sahip. Yenilikçi bir bakış açısıyla hem sergi alanı hem de toplanma yeri kazandırarak yeni bir çekim merkezine sahip olmasını hedefledik. Projemizle Atina Akropolü’ndeki sosyal sahalar artacak ve tüm insanlığın değeri olan bu tarihi merkez daha işlevsel hale gelecek. Tasarımımızın Yunanistan’da da ilgi çekeceğini düşünüyoruz” dedi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya