Atakule Tartışmalarına Bir Yenisi Daha Eklendi

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Atakule’de, 2014’te başlanan yıkım sırasında mimarı Ragıp Buluç ile Mimarlar Odası’nın açtığı davadan karar çıktı. Mimarlar Odası Başkanı Candan, “4. İdare Mahkemesi, mimarından izin alınmayan yapının yıkım iznini iptal etti” dedi. Ancak, bina karar öncesi zaten yıkılmıştı.

  Ankara’nın simge yapılarından Atakule’nin yıkım tartışması yeniden alevlendi. Kule kısmına dokunulmadan, AVM kısmının yıkımına 2014’ün nisan ayında başlanmış, Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç, kendisinden izin alınmadan yapıya müdahale edildiği’ gerekçesiyle, Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) dava açmıştı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin de müdahil olduğu dava sürecinde Atakule GYO ise, “Eski mimar, 2004 yılında, eser üzerindeki telif haklarını yüksek bir bedel karşılığında bize devretti” savunmasını yapmıştı. Geçen yıl yaşanan bu olaylar, Ankara gündeminde uzun süre yer bulmuştu.
  Önceki gün, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, mahkemenin sonuçlandığını ve yıkım izninin iptal edildiğini açıkladı. Candan, yaptığı yazılı açıklamada, özetle şu ifadeleri kullandı:

  Proje bütünlüğünden kopartılarak bir bölümünün yıkılması sürecinde mimarı Ragıp Buluç’dan izin alınmadan yapıya müdahale edildiği için Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne açılan davaya Mimarlar Odası Ankara Şubesi de telif hakları açısından müdahil olmuştu. Atakule’nin, kule dışında yıkımına izin veren Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne açılan davada mahkeme, mimarından izin alınmayan yapının yıkım iznini iptal etti.

  MAHKEME KARARI VERDİ

  Atakule’de mahkemenin verdiği karar önemli. Mahkeme davalı tarafın, mimarın şirkete haklarını devrettiği savunması yapmasına rağmen, müdahale için mimarın izni gerektiği kararının altını bir kez daha çizmiştir. 4. İdare Mahkemesi verdiği kararda; ‘Söz konusu yapı ve mimari projenin özgün fikir ifade edip etmediğine, dolayısıyla müellifi olan davacının izninin gerekip gerekmediğine dair mimari estetik komisyonundan bir karar alınmaksızın, tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır’ ifadelerine yer vererek iptal kararı verdi.”

  MİMARLAR ELEŞTİRDİ BÜYÜKŞEHİR DÜZELTTİ

  Candan, öte yandan, Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde bazı Meclis kararlarına ulaşılamadığını söyledi. Candan, “İnternette Meclis kararları takip edilebilir durumdadır, 5 Meclis kararı ise boş çıkıyor. Bu kararlar neyin kararı ki numarası var kendisi yok. 5 kararın ne olduğunu merak ediyoruz” dedi. Ankara Hürriyet, Candan’ın açıklamasının ardından konuyu Büyükşehir Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığı yetkililerine sordu. Kararların Bilgi İşlem tarafından siteye yüklendiğini belirten bir yetkili, “Sistemden kaynaklı bir sıkıntı olmuş. Gözden kaçmış olabilir normal. Eksik kararlar şu anda görülebilir” açıklamasını yaptı.
  Büyükşehir yetkilileri,  eksik olan Meclis kararlarını, internet sitesine girerek kamuyu bilgilendirdi.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya