Antik Kentin Sınırlarına 5 Yıldızlı Otel!

  8 sene önce yazıldı. Yazar:

  Antalya’daki Phaselis Antik Kenti sınırlarına 5 yıldızlı bir otel yapımı için izin çıktığı iddia edildi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından alınan karara göre, Phaselis Antik kenti sınırları içersinde 5 yıldızlı lüks otel inşa edilebilecek. Sol haber portalının haberine göre 180 dönümlük araziye inşa edilecek, Ares Fasilis İnşaat Turizm Ticaret A.Ş’nin lüks otel projesi olan ‘Dream Of Phaselis’de 280 oda bulunacak. Otelde 3 yüzme havuzu, 10 adet dükkân, 6 tenis kortu ve çok sayıda eğlence ünitesi olacak.

  CHP MİLLETVEKİLİ SAPAN’DAN TEPKİ

  Olayla ilgili CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan da bir açıklama yapıp; Tekirova’daki Phaselis Antik Kenti sınırlarına yapılacağı öne sürülen 5 yıldızlı otelin, Beydağları Olimpos Milli Parkı sınırları içinde olduğunu ve 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı’na girdiği yönünde iddialar olduğunu söyledi.

  İddiaya göre otelin yapılacağı alanı Kültür ve Turizm Bakanlığı 2005 yılında Turizm Teşvik Kanunu kapsamında ilgili firmaya tahsis etti. Bölgedeki imar planlarında yapılan değişiklikler 2011 yılında bakanlıkça onaylandı ve inşa sürecinin önündeki engeller kalkmış oldu.

  İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

  Bazı sivil toplum kuruluşları ve çevreciler verilen izne tepki gösterirken, change.org’da, ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,Kültür ve Turizm Bakanlığı: Antalya Phaselis Antik Kentini Koru!’ başlıklı bir imza kampanyası açıldı.

   

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir