Anthitecture Day’s Çalıştayı Yapıldı

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Melikşah Üniversitesi Mimarlık Kulübü Anthitecture tarafından 21-24 Kasım tarihleri arasında Türkiye’nin önde gelen mimarlarının da katılımı ile ‘Anthitecture Day’s’ isimli çalıştay ve söyleşi programlarının yer aldığı Mimarlık Günleri düzenlendi.

  Mimarlık Günleri hakkında bilgi veren Anthitecture Kulübü Başkanı Recep Utku, şunları kaydetti: “Transparent Kayseri isimli kent gezisi ve eskiz çalıştayı düzenleyip, bu çalışmaların sergisini de program kapsamında yaptık. Çalıştayda amacımız, kent eskizleri ile yaşadığı çevreye hakimiyeti sağlamak ve arkadaşlarımız arasındaki motivasyonu artırmaktı. ‘Yeşilçam’dan Bir Kesit’ isimli çalıştayımız da okulumuz atölyelerinde yapıldı. Çalışma Türk filmi ve dizi mekanları üzerinden ‘Mekan- Zaman-Olay’ ilişkisi araştırılarak; Kesit, görünüş ve plan çizimleri ile deneyerek öğrenme ve öğrenci arkadaşlarımızın mekansal kavrayışlarını, anlatım becerilerini zenginleştirmek amaçlandı. Bu şekilde sinema ve mimarlığa bakış açısını iyileştirmeyi hedefledik. ‘Sokak Barınakları’ isimli çalışmamızda da zor şartlarda yaşayan sokak hayvanlarına, uygun yaşam alanları sağlamak amacıyla barınaklar tasarladık. Daha sonra ise çalışmalarımızı seri üretime koyarak, barınakların sokaklara montajını sağlayacağız.”

  Melikşah Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Beyhan Bolak Hisarlıgil Mimarlık Günleri hakkında değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında şöyle dedi: “Geçtiğimiz yıl ilkini Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirdiğimiz ‘Transparent Paris’ etkinliğinin bu sene ikincisini ‘Mimarlık Günleri’ kapsamında Kayseri meydanında yaptık. Bu ve diğer yapılan etkinlikler Anthitecture Kulübü üyelerinin yapılara farklı bir gözle bakmalarına vesile oldu. Aynı zamanda var olanı eleştirerek daha yaşanılabilir ortamlar oluşturma düşüncelerine de katkıda bulunmaktadır.”

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya