Antartika’da Koruma Altına Alınan Bir Deniz; Ross Denizi…

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Beş yıl önce imzalanmış olan Ross Denizi’ni koruma anlaşması sonunda yürürlüğe girdi. Ross Denizi’ni koruma anlaşması Antartika’nn etrafında olan 1,5 milyon kilometrekarelik yeri kapsıyor.

  Bu anlaşmayla birlikte Penguenlerin ve balinaların evi olan bu deniz, dünyada bulunan en büyük deniz parkı haline gelecek. Bu denizde anlaşma gereğince hiçbir balık türü avlanamayacak ve aynı zamanda da kıyılarda yaşayan hayvanlar ile vahşi yaşamın beslenmesini sağlayan kaynaklar koruma altına alınacak.

  Ross Denizi’ni koruma anlaşmasına dahil olan bölgeler, Avrupa Topluluğu ile 24 tane ülke tarafından 35 yıl boyunca genel koruma alanı olarak tanınmış oldu. Ross deniz parkı, yalnızca dünyadaki en büyük deniz parkı olmasının yanında, uluslararası sularda da ilk kez böyle bir girişimde bulunulmuş. Dünyadaki en son tam ekosistem olarak kabul edilen Ross Denizi, etrafı 3 tane okyanus tarafından sarılmış.

  Araştırmacılar çalışmalarını parkın içinde bulunan bölgelerde devam ettirecekler. Bu bölgede yapılacak olan tüm çalışmalar sonrasında iklim değişikliğinin dünyadaki diğer bölgelerin nasıl etkileneceği sorusuna da yanıt bulunmaya çalışılacak.

  Bu bölgeye kıyısı bulunan ülkeler ve balık endüstrisi yapan ülkeler arasında olan görüşmeler kolay geçmemiş olmasına rağmen bu sonuca ulaşmış olmak mutluluk verici olduğu kadar umut da vericidir. Antartika ile Güney Okyanus Çalışma Grubu Başkanı olan Andrea Kavanagh anlaşmanın süresi olan 35 yılın dolmasından sonra da anlaşmanın tekrar yenileneceğinden son derece emin olduğunu söylüyor.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya