Antalya Expo Tower Yükselmeye Devam Ediyor

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Dünyadaki Expo organizasyonunun ilk kez yapıldığı Fransa’nın başkenti Paris’te 1889’da Expo’nun simgesi olarak inşa edilen Eyfel Kulesi, bugün dünyanın en önemli turizm simgelerinden biri. Türkiye’nin Eyfel’i olarak adlandırılan Expo Kulesi’nin de Expo 2016 Antalya’nın ardından da simge olarak turizme değer kazandırması hedefleniyor.

  Expo 2016 Antalya Ajansı’nın düzenlediği yarışmada 127 proje arasından genç mimarlar Melike Atay ve Serdar Kızıltaş’ın, Antalya’nın tarihi Hadrian Kapısı (Üç Kapılar) ve palmiye ağacını simgelendirdiği 100 metre 70 santimlik kule projesi birinci seçilmişti. Haziran ayında ihalesi yapılan ve temeli atılan kule inşaatı hızla sürüyor.

  Beton yapıda 55 metreye ulaşıldığını belirten Expo 2016 Antalya Ajansı yetkilileri, kule inşaatının günde 2-3 metre yükseldiğini, bu ay sonunda tahminen betonarme yapının tamamlanacağını kaydetti.

  Kulenin tamamının ise şubat sonuna kadar tamamlanacağını belirten yetkililer, “Beton dökümü yapılırken dış yüzey konstrüksiyonu da çalışılıyor. Beton dökümü tamamlandıktan sonra dış yüzey montajına da başlanacak” dedi.

  Antalya Expo Tower Proje

  Antalya-Expo-Kulesi

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya