Ankara’daki 144 Metrelik Cumhuriyet Kulesi Yıkılacak

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi ‘imara aykırılık’ ve ‘mania hattı’ engeline takıldığı için 6 yıldır atıl bekleyen kulenin imar planı değişikliğini reddetti. Bu, inşaatına 27 milyon lira harcanan 144 metrelik kulenin yıkılacağı anlamına geliyor.

  Hürriyet’in haberine göre, Ankara Keçiören’de temelleri 12 yıl önce atılan, imara aykırı olduğu gerekçesiyle ‘kaçak’ yapı olarak görülen Cumhuriyet kulesi için Keçiören Belediyesi’nin hazırladığı imar plan değişikliği, önceki akşam Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne geldi. Meclis’in İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Keçiören Belediyesi’nin hazırladığı 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliğini ‘planlama ilke ve esaslarına aykırı’ olduğu gerekçesiyle CHP, MHP ve BBP’li komisyon üyelerinin muhalefetine rağmen AK Partili üyelerin oylarıyla reddetti. Komisyon raporu, Meclis gündeminde oyçokluğuyla kabul edildi.

  Bu karar, Cumhuriyet Kulesi’nin tamamlanması için gerekli olan yasal süreci sona erdirmiş oldu. ZATEN BÜYÜK BİR İSRAF Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, ortada zaten büyük bir israf ve görüntü kirliliği olduğunu belirterek “Mecbur kaldığımız bu yıkımla ilçedeki tek büyük görüntü kirliliğinden ve israfın daha da artmasından kurtulmuş olacağız. Zararın neresinden dönülürse kârdır.” dedi.

  ankaradaki_cumhuriyet_kulesi_icin_red_karari_h524332_f21f8

   

  MİMARI TANIDIK, KAVGALARIN SEMBOLÜ

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Melih Gökçek’le dönemin AK Partili Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok arasında pek çok konuda çekişme yaşanmış, Cumhuriyet Kulesi de bu iki ismin rekabeti sırasında mahkemelik olmuştu. Öte yandan, Keçirören’deki kulenin mimarı, Atakule’nin de mimarı olan Ragıp Buluç.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya