Anadolu Sağlık Merkezi

  4 sene önce yazıldı. Yazar:

  Türkiye’de ilk kez, koruyucu hekimliğe yönelik, uluslararası standartta bir sağlık merkezi açılıyor.

  Gebze Çayırova’da deniz tarafında 200 bin metrekarelik bir arazide gerçekleşecek Sağlık Köyü’nün ilk aşaması Anadolu Hastanesi 12 Şubat günü açılacakatır. Anadolu Vakfı’nın girişimiyle ve ABD’li REES Associates Inc. ile tanınmış Türk mimarlık firması HAS Mimarlık Ltd’in. Tasarımıyla gerçekleştirilmiş olan proje ABD standartlarında sağlık hizmeti verilmesini hedeflemektedir.

  Projede, koruyucu hekimlikten başlayıp, hastane, huzurevi ve son dönem evi kavramları da dahil olmak üzere sağlık hizmeti tüm açılımlarıyla ele alınıyor. İlk aşamada bitirilmiş olan yaklaşık 45.000 m2 kapalı alanlı, 207 yataklı genel amaçlı hastane hizmete açılıyor. İkinci aşamada, rehabilitasyon merkezi, huzurevi ve son dönem evi ile 240 öğrencilik hemşirelik yüksek okulu, 360 öğrencilik sağlık teknisyenliği yüksek okulu ve 600 öğrenci kapasiteli bir yurt binası bulunmaktadır. Proje, ayriyeten hasta yakınları için 150 odalı bir otel ile hemşire lojmanlarını da içermektedir.

  Hastanenin projeleri REES Associates Inc. ile tanınan olan Türk mimarlık firmasıyla HAS Mimarlık Ltd’in. oluşturdukları grupça tasarlanmıştır.

  REES ve HAS, projenin karmaşık ihtiyacı okan programını, tıbbi ekipman planlamacılarıdır, deprem uzmanlarına kadar çok sayıda uluslararası uzmanın katkısına çözdü. Böylece, Türkiye’de ilk defa bir sağlık tesisi, daha toprağa kazma vurulmadan, her şekliyle düşünülerek, bu denli ayrıntılıca planlandı. REES Associates Inc. yardımıyla HAS Mimarlık Ltd’in, kağıt üstünde her yönüyle çözdükleri projenin inşaatıysa iki yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır.

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir