Amsterdam’da Bir Botanique Bar…

  7 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Doğu Amsterdam’da yeşil dekorasyonu ile lokal bir kafe olarak hizmet veren tropikal görünümlü ‘Bar Botanique’’nin. mimari tasarımı Studio Modijefsky’a ait.

  Kafenin pencereleri normalden 2 kat büyük olduğu için kafenin tüm cephesini kaplıyor ve doğal gün ışığını alarak mekanın her tarafına dağıtıyor. Tasarımın en dikkat çekici tarafını da yine bu büyük pencereler ile tavandan sarkıtılmış olan aynalar ve bitkiler oluşturuyor. Tavandan aşağıya sarkmış olan aynalar dışarının manzarasını ve gün ışığını iç bölümlere kadar yansıtıyor.

  Mekanın bir kısmı modern döşenirken, bir kısmı da klasik tarzda yapılmış. Böylece mekan ikiye ayrılıyor. Kafrnin zemininde hem Meşe plank parke hem de beton görünümlü zemin bir arada kullanılmış. Tavaan kısmına geometrik formlu demirler yerleştirilmiş ve bu formlardan bitkiler sarkıyor, bu da mekana farklı bir canlılık katıyor.

  Kafede bulunan barın sandalyelerinin mavi olması ve tezat bir görüntü için tezgah mermerininde kahverengi olması oldukça hoş bir görüntü yaratmış. Ayrıca barın cephesi tropikal deseni olan seramiklerle kaplanmış.

  Kafede bulunan yeşil renkli kadife kaplı sedirler ahşaptan yapılmış masalarla, yeşil mermer masalarda eski tarz ahşaptan olan iskemlelerle kombine edilmiş. Diğer taraflara ise sarı, mavi ve haki renkte olan rahat kadife koltuklarla dizayn edilmiş. Kafenin restaurant bölümünün ise diğer bölümlerden tamamen ayrılması için bodrum kata konumlanmış.

  Kafenin duvarları için pembe renk düşünülmüş. Ayrıca cam aydınlatma kullanılmış ki bu da mekana yaymış olduğu ışıklarla gölge oyunu oynatıyor.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya