Amerika’da Türk Mimarların Projesi Finale Kaldı

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Türk Mimarlar Sunay Erdem ve Günay Erdem’in Amerikan Başkanlık Kütüphanesi için açılan yarışmada hazırladıkları proje görücüye çıktı.

  ABD’de gelenek olan ve 31.Başkan Herbert Hoover(1929-1933)’den bu yana 13 başkan için Başkanlık Kütüphane-Müze yapıları bulunmakta. 44. Amerikan Başkanı Barack Obama için de kütüphane-müze çalışmaları için start verildi. Kütüphane, Başkan’ın memleketi olan Chicago’da yapılması düşünülmekte.

  Yapılması planlanan kütüphane için düzenlenen yarışmaya dünya genelinden katılan seçkin mimarlar projeleri Chicago’ya ulaştı. Türkiye’den tek katılan Erdem Mimarlar’ın hazırladığı projede seçici final jüri için açılan sergide yerini aldı.

  Sunay Erdem tasarladıkları kütüphaneyi anlatırken, ” Kütüphane Chicago Nehri kenarında yer alması planlanıyor. Bizim öneride ana fikir “Yükseliş”, yani Amerikan halkının Başkan Obama döneminde yükselişini simgelemekte. Bina formu da başkanın sembolik baş harfini taşımaktadır”diye belirtti. Günay Erdem de projede yükseliş ile birlikte bir çok anlam taşıdığını vurgulayarak, sözlerini : “Kütüphane’de dairesel formun buluşmayı, toplanmayı, yani Amerikan halkının Başkan Obama’nın etrafında toplanmayı simgeliyor. Formun yükselişi ise Amerika’nın yükselişi. Kütüphanenin yükseldiği noktada oluşan platform ise Amerika’nın Özgür ifade platformu olacaktır. Bütün bunların yanında kütüphane, alandan geçen demiryolunun geçişini de koruyarak, tıpkı Başkan Obama döneminde bütün Amerikalıları koruma altında aldığı gibi simgelemektedir.” diye ifade ederek tamamladı.

  Sunay Erdem ve Günay Erdem kardeşlerin geçen sene birinci oldukları Napolyon’un tarihi La Spezia Limanı kentsel dönüşüm projesinden sonra İngiltere’nin Wimbledon Turnuvasının yapıldığı kasabanın kentsel dönüşüm yarışmasında da finale kalmışlardı. Erdem Mimarlar, Türkiye’nin yurt dışında en çok tanınan mimarlık ofislerinden birisi olan Erdem Mimarlar, dünya genelinde 40’tan fazla ülkede önemli projelere imza atmış, 50’ye yakın ödülü bulunmakta.

   

   

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir