Alila Cha-Am

  4 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Tayland Körfezi üzerinde yer alan ve eski bir balıkçı kasabası olan Cha-Am, Bangkok’a 2,5 saat mesafede bulunmaktadır. Taylandlı mimarlık firması Duangrit Bunnang Architect Limited, bölgede inşa etmiş olduğu Alila Cha-Am isimli yeni bir tatil merkez ile, burayı gözde bir tatil alanı haline getirmeyi amaçlamaktadır.

  Tatil merkezinin girişinde, ziyaretçileri üstü kapalı bir girişe uzanan taş merdivenler karşılaşmaktadır. İçeri girdiğinizde, anında vurulursunuz: Doğu ve batı yönünde uzanmış birbirine paralel binalar. Basit ve sade olmasına özen gösterilmiş tasarımlar, ahşap ve beton malzemeler kullanılarak elde edilmiştir.

  Binaların arasında bulunan aks boyunca uzanan havuz, yapıların görüntüsünü suya yansıtarak, daha da etkileyici bir görüntü sunmaktadır. Tasarım, böylece sonsuza uzanıyormuşçasına ilerlemiş olan simetrik bir görünüm kazanmaktadır.

  Bu çift taraflı simetri, tasarımın her yerinde göze çarpmaktadır. Sadece ana aks üstünde değil, ağaçlar ve duvarlar arasında da aynı simetrik yaklaşımı gözetlemek mümkündür.

  Yapıların düzlemesine uzanan yerleşimi, diğer taraftan bir hareket yaratarak, özel teraslardan ve bahçelerden oluşan bir tür labirent de oluşturmaktadır.

  Mahremiyet ve samimiyet, tatil merkezinin tasarımında özel olarak göz önünde bulundurulur. Mimarlar hem kalabalık gruplar amacıyla restoranlar ve havuzlar inşa etmiş, hem de tek kişiler ve çiftler için özel villalar ve odalar tasarlamıştır.

  Ahşap ve taşa benzer dayanıklı malzemelerin kullanılması ile, kamusal ve özel alanlar arasında keskin bir sınır çizilmiştir.

  Kategori:
  Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya