94 Yıl Sonra Estonya Ulusal Müzesi Yeniden Hayat Buldu!

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Estonya Ulusal Müzesi 2. Dünya Savaşı’nda yıkılarak yerine Sovyet Hava Üssü yapılmıştı. Şimdilerde ise Estonya’nın Tartu kentinde yine aynı yerinde Estonya Ulusal Müzesi yeniden yapıldı ve içinde bulunduğumuz Ekim ayına girdiğimiz ilk günlerde resmi olarak açılışı yapıldı.

  Tasarımını Paris şehrinde mimarlık ofisi olan Dorell Ghotmeh Tane tarafından yapıldı. Dorell Ghotmeh Tane’in tasarlamış olduğu müze Tartu’da olan eski Sovyet hava üssüne ait uçak kalkış pisti üzerinde yükseliyor.

  Estonya Ulusal Müzesi, ilk olarak 1922 senesinde inşa edildi. Daha sonra müze Sovyetler tarafından 2. Dünya Savaşı esnasında ele geçirildi ve yıkıldı. O zamanlar Sovyet Hava Üssü olarak kullanılan Estonya Ulusal Müzesi 2015 yılında tekrar aynı yerde inşa edildi.

  Estonya Ulusal Müzesi’nin çatısı 350 metre kadar uzunlukta cam ve betondan oluşuyor. Bu çatı, uzun kalkış pistinin bir uzantısı olarak düşünülerek tasarlanmış. Kalkış pisti kademe kademe yükselerek rampa şeklini oluşturuyor. Böylece yüzey eğimli bir görünüm kazanıyor. Yapılan bu tasarım ile söz konusu alan savaş dönemlerindeki işlevine de referans oluyor.

  1 Ekim 2016 tarihinde resmi olarak açılışı olan Estonya Ulusal Müzesi, sadece sergi ile sınırlı kalmıyor. Tarihsel sergi yanında, performans ve eğitim gibi aktivitelere de olanak sağlayacak. Tüm bunların yanında müze binasında galeriler, büyük bir konferans salonu, halkın yararlanabilmesi için halk kütüphanesi, oditoryumlar, çeşitli derslikler, ofisler ile müze ile ilgili koleksiyonlarının saklanmış olduğu bir depo yer alıyor.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya