6. İç Mimarlık Bölüm Başkanları Toplantısı Gerçekleştirildi

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Ankara’da, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 6. İç Mimarlık Bölüm Başkanları toplantısı gerçekleştirildi.Türkiye ve Kıbrıs Mimarlık Fakülteleri genelinden 40’a yakın Bölüm Başkanının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda İç Mekan Tasarımı eğitiminin güncel problemleri ele alındı.

  Toplantı, iç mimarlığın artık süsleme sanatı olarak görülmenin çok ötesinde, insanların iyi ve konforlu yaşamalarına cevap veren bir meslek alanı olarak görüldüğü ve iç mimarlık bölümüne artan talebin bunun göstergesi olduğu vurgulanarak başlandı.

  Bu talebe cevap vermek üzere açılan ve sayıları artmakta olan iç mimarlık bölümlerinin de müfredat, mesleğin standartları, mezunların iş bulması gibi ortak sorunlarla karşılaştıkları gündeme getirildi.

  Davetli konuşmacı olarak toplantıya katılarak görüşlerini ifade eden Türkiye İçmimarlar Odası Başkanı Hüseyin Koyuncugil de bugünün rekabetçi ortamında farklı kurumları temsil eden bölüm başkanlarının bir araya gelmesinin piyasacı sisteme bir başkaldırı niteliği taşıdığını ve daha iyi eğitim ve daha nitelikli mezunlar vermek üzere ortak kararlar üretme niyetinin çok değerli olduğunu vurguladı.

  mimarlık-ankara

  Toplantının ikinci bölümünde akademisyenler, iç mimarlık eğitim modeli, akreditasyon, öğrenci kabul esasları, mesleğe kabul, iç mimarlık alanının paydaşlarıyla yapılabilecek ortaklıklar, akademik yükseltme ve atama kriterleri başlıkları altında gruplar halinde çalıştılar ve önceki toplantının verilerini geliştirdiler. İç Mimarlık Bölüm Başkanları bir sonraki toplantı ana başlığının akreditasyon olmasını kararlaştırarak toplantıyı tamamladılar.

   

   

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya