6 Bin Yıllık Mahalleye Yenileme Projesi

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ve Selçuk Üniversitesi mimarlık fakülteleri tarafından yürütülen “Konya Sille Fiziksel Yenileme Çalışması” adlı projeyle, 6 bin yıl önce kurulduğu tahmin edilen, Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı Sille Mahallesi’nde sürdürülebilir kültürel turizmin sağlanması amaçlanıyor.

  KTÜ Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi ve proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Şebnem Ertaş, içinden geçen Sille Deresi’nin iki yamacına kurulmuş yapılardan oluşan ve Roma döneminden günümüze kadar ulaşan önemli merkez olan Sille’nin, farklı inanç ve kültürlerin hoşgörü içinde kaynaşarak bir arada yaşadığı çok nadir yerler arasında bulunduğunu söyledi.
  Arkeolojik verilere göre, 6 bin yıl öncesinde kurulan Sille Mahallesi’nin, günümüze ulaşabilen kültür varlıkları, gelenek ve görenekleri ile bölgenin zenginliğini ortaya koyduğunu belirten Ertaş, “Hacı Ali Ağa Sokağı ile yumuşak volkanik kayalara oyulmuş pek çok küçük kilise, meydanı çevreleyen Ak Hamam, Kültür evi, Subaşı Hamamı, Aya Elenia Kilisesi ve Şapeli gibi önemli kimlik ve anahtar elemanların bulunduğu Sille Mahallesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor” dedi.
  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya