500 Egzotik Kelebek Çeşiti Bulunan Kelebek Evi!

  8 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Oldukça dikkat çekici bir yapı olan ‘Butterfly Aviary’ Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Sharjah’ta bulunan lagün adasında kurulmuş. ‘Butterfly Aviary’ tamamlanmasının ardından geçtiğimiz aralık ayında ziyaretçilere açılmış. Yapının tasarımı bir Alman firması olan 3deluxe tarafından yapılmış. Firma sadece burayı yapmakla kalmamış ‘Butterfly Aviary’dan ayrı olarak adada pek çok farklı yapıda pavyon ve binalar tasarlamış.

  “Butterfly Aviary” kelebeklerin olduğu pavyonun tam merkezine konumlandırılmış. Altın rengi kabuğu ile de tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Bina kendine özgü bir biçimi olmadığı için etrafında bulunan peyzajın doğal bir parçası gibi görünüyor.

  Dış kısımdaki metal kabuğun altında bina bulunuyor ve binanın büyük bir bölümü camla kaplanmış. Kabuğun altın rengi yaprakların gölgesi camla kaplı yüzeyden ve çatı pencerelerinden binanın içine yansıyor.

  Kelebeklerin canlı kalabilmesi için binanın içinde yapay olarak bir ekosistem oluşturulmuş ve tamamen kelebeklerin yaşam şartlarına uygun bir şekilde iklimlendirilme yapılmış.

  Bina 230 m2. üzerine kurulmuş. Ayrıca tavan yüksekliği 3,5-5,5 metre arasında değişiyor. Binanın içinde 500 egzotik kelebek çeşidi yaşamakta. Çevresindeki ahşap yürüyüş yolları gelen ziyaretçilerin yapay peyzajın her bir noktasına kadar ulaşmasını sağlıyor. Yürüyüş yolları haricindeki her yer tümü bitkilerle kaplanmış.

  İçeride bulunan kelebekler kozalarından çıkıyor ve bu ortamda bir hafta süreyle yaşayabiliyorlar. Bu arada gelen ziyaretçiler kelebekleri böcek, su, şeker ve meyve ile besleyebiliyorlar.

  “Butterfly Aviary” tasarımından dolayı yapay olsa bile doğala yaklaşmış bir bina olduğu gözleniyor.

  Kategori:
  Sanatsal · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya