5 Asır Sonra Sinan’ın Minarelerinden 4 Mevsim İstanbul Belgeseli Tamamlandı

  8 sene önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Yönetmen Cüneyt Karaahmetoğlu, Mimar Sinan’ın 20 camisinden İstanbul’u fotoğraflayıp bir kısa film hazırladı. 5 Asır Sonra Sinan’ın Minarelerinden 4 Mevsim İstanbul THY uçaklarında gösterilecek

  12 ay boyunca 37 kilogramlık ekipmanıyla metrelerce yükseklikteki minarelere çıktı Cüneyt Karaahmetoğlu. Saatlerce kaldığı minarelerde time lapse yöntemiyle 170 bin kare fotoğraf çekerek, THY uçaklarında gösterilecek 16 dakikalık 5 Asır Sonra Sinan’ın Minarelerinden 4 Mevsim İstanbul adlı filmi hazırladı. Çocukluğundan beri Mimar Sinan eserlerine hayranlık duyduğunu belirten Karaahmetoğlu, “Bu çalışmadan sonra hayranlığım daha da arttı. Minaredeyken kendimi çok huzurlu hissettim. Şehre o gün başka kimsenin bakmadığı bir açıdan baktığınızı bilmek harika bir şey” diyor. Projenin toplam 2,5 yıl, minarelerden çekimlerin ise 12 ay sürdüğünü anlatan Karaahmetoğlu, “Çekimler için en az bir saat, en fazla yedi saat minarelerde kaldım. Sisin bastığı kış görüntüsünü çektiğim zaman yedi saat minarede kaldım. Isınmak için birçok kez inip çıktım. Şartlar açısından en zoru kış çekimleriydi. Hemen hemen her gün sabah ezanından bir saat önce kalkıp evimin penceresinden havanın, varsa bulutların durumuna baktım.” diyor.

  ÇOK HUZURLU HİSSETTİM
  Çalışması sırasında 37 kilogramlık çantasıyla yüzlerce merdivenlik minareye çıktığını belirten Karaahmetoğlu, minarelerden gördüğü genel manzarayla ilgili, “Tüm çirkin yapılaşmaya rağmen İstanbul hâlâ ihtişamını koruyor. Minaredeyken kendimi çok huzurlu hissettim. Şehre o gün başka kimsenin bakmadığı bir açıdan baktığınızı bilmek harika bir şey. Projeden sonra Mimar Sinan’a hayranlığım çok daha arttı” diyor.

  MÜZİSYENLER KATKI SUNDU
  Filmin müziklerini Can Erdoğan Sus hazırladı. Bratislava Stüdyo Orkestrası’nın yanı sıra, Erkan Oğur, kopuz, Oğur sazı, e-bow, Derya Türkan İstanbul kemençesi, Ertan Tekin düdük çalarak müziklere katkı verdi. THY’nin sponsor olduğu film, THY uçaklarında eğlence sistemlerinde ve THY’nin sosyal medya hesaplarında gösterilecek. Film, ayrıca, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Sinan ve Mimari Dehanın Şaheserleri sergisinde de izleyiciyle buluşacak.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya