3. Kapı Şehir Bahçeleri!

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Londra’nın en hareketli kısımlarında Tasarım Festivali kapsamında şehir bahçeleri kuran tasarımcı Asif Kahn ile otomobil markası MINIDoğu, kalabalık içinde özel alanlar yaratmak için yeşil bitkilerle dolu olan küçük ormancıklar tasarlamışlar.

  Felsefeleri ‘İletişim kurmak, rahatlamak ve yaratmak’ olan tasarımcıların ortaya çıkardıkları mekânlarda okumak, derin nefes almak ve sohbet etmeye olanak sağlıyor. Yapılan proje, ev ile iş yeri arasında kalan insanlara yeni bir kapı açıyor ve onlara 3. Bir mekânın adresini veriyor. Böylece bu insanlar için 3. mekân oldukça önem taşıyor.

  Yapıların çevresi, özellikle tarımsal mimaride oldukça sık kullanılan, şeffaf, oluklu ve inanılmaz bir şekilde ses yalıtımını sağlayan polikarbon malzeme ile kaplanmış. Yapıdan ayrı olarak tasarlanmış olan alüminyum çatı ve polikarbon duvarların arasından gökyüzü rahatlıkla görülebiliyor. Yerler ise geri dönüşümlü yaylı döşemeden yapılmış. Bu döşemelere özellikle çocuk oyun alanlarında rastlamak mümkün.

  Mekânın kenar kısımlarına ahşaptan banklar yerleştirilmiş. Bu da insanların oturup konuşmasına davetiye çıkarıyor. Ayrıca mekâna uzun yemek masası eklenmiş. Böylece yemekler daha samimi bir ortamda yenebiliyor. Bunların dışında yapıların içerisinde, ziyaretçiler için USB ve şarjlar için girişler de bulunuyor.

  Dinlenme bölümü dış dünyadan soyutlanmış bir şekilde tasarlanmış. Etraf saksı bitkileri ve sarmaşıklar ile kaplanmış. Tasarımı yapan Asif Khan saksı bitkilerinin burada kullanılmasının nedenini insanların kendilerini evlerinde yada işyerlerinde gibi hissetmelerini sağlamak açısından kullanıldığı şeklinde açıklıyor.

  Kategori:
  Haber · Tasarımlar

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir