3. İstanbul Tasarım Bienali; İnsan ve Tasarım!

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  KSV tarafından düzenlenmiş olan 3. İstanbul Tasarım Bienali bugün başladı.

  3. İstanbul Tasarım Bienali’nde dünyanın 6 kıtasından gelmiş 13 ülkenin 250’den daha fazla katılımcısının 70’in üzerinde projelerin sergilenirken, sergi ücretsiz olarak gezilebilecek.

  Bienal ana teması, 1,5 sene kadar önce küratörler tarafından katılımcılara yöneltilmiş olan bir soru ve cevaplarını içeriyor. 3. İstanbul Tasarım Bienali’nde ‘Biz İnsan Mıyız?’ sorusunun eşliğinde yeryüzündeki insanlığın tasarım üstünde olan ve tasarımın da insan üzerinde oluşturduğu etkilerini ‘2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl’ aralığında cevaplamaya çalışılıyor.

  3. İstanbul Tasarım Bienali 20 Kasım tarihine kadar devam edecek. Sergilenen tasarımlarda insan ve tasarım kavramları arasında olan etkileyici ilişkiyi inceliyor.

  Aslında ‘Biz İnsan Mıyız?’ sorusunun altında ‘İnsan Nedir?’ sorusu yatıyor. İncelemeler esnasında kaldırılan her katman ve kazılan nesnenin içeriğine dair görüş oluştuğu gibi insanların içeriğine dair de bir görüş oluşuyor.

  3. İstanbul Tasarım Bienali’nin açılışında konuşma yapan Wigley tasarımın ciddi ve iyimser olabileceğini söyledi. İnsanın bedeninden yaşadığı hayata, dünyadan gezegene kadar her şeyin tasarlanan bir dönemde, kelimenin tam anlamıyla tasarımın içerisinde yaşadığımızı vurgulayan Wigley, şimdiki günümüzde tasarımların da yeni baştan tasarlanması gerektiği ve yapılan serginin de buna işaret ettiğini dile getirdi.

  Bienaldeki işler, birbiri içine geçmiş 4 tasarım alanına odaklanmış 5 farklı mekanda sergileniyor. Bu 4 tasarım alanı ‘Vücudu Tasarlamak’ ile ‘Gezegeni Tasarlamak’ temaları Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda, İstanbul Arkeoloji Müzesi ile Alt Bomonti’de ‘Zamanı Tasarlamak’ teması ve son olarak da Studio-X Istanbul’da ‘Hayatı Tasarlamak’ teması sergileniyor.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir