3 Dakikada Bedava Etüd Proce Hazırlanır, Hemen Teslim Edilir(!)

  9 yıl önce yazıldı. Yazar:
  Abone Ol :  

  Mimarların mezun sayısı gün geçtikçe hemen artmakta..Kendi bürosunu açmak isteyenlerin çoğunlukta olmasıyla beraber mimarlık büroları da hızla günden güne artmakta.Durum böyle olunca arz talep dengesindeki dengesizlik mimarlık sektörüne feci şekilde yansımalarla damga vurmakta.

  Son bir kaç yılda banka kredileriyle konut satışında muhteşem patlamalar yaşandı.Yeni projeler ve ikonik siteler şehirlerde yerini almakta.Mimarlık ofislerinden daha doğrusu artık kemikleşmiş ofislerden sekmeyen dev projeler, küçük işletmelerin önünü tıkayan başlıca sebepler.İnşaat geliştiricilerinin tecrubeye ve isme önem vermesi, yeni mimarlık ofislerinin iştahını azaltsa da onlarda yine kendi başının çaresine bakabilmekteler.

  Esas mesele mesleğin belli başlı kimselerce yürütülüp tekelleşerek markalaşmaya doğru gitmesi.Ayakta kalmaktan başka çaresi olmayan firmaların ise etüd projelerinde dahi ücret almadan işe devam etmesi sektörü olumsuz etkilemekte.Yani henüz mal sahibiyle anlaşmak için kat karşılığı bir arsaya proje çizdiren müteahhit ya olmazsa mantığıyla mimara ödeme yapmazken, olursa da yine piyasayı yoklarım öyle projeyi sana veririm diye mimara zoraki bir şartlanmaya itiyor!.Mimarlık ofisleri de müşteri kaçırmamak – piyasaya ayak uydurmak için bu ”beleş” etüd projelerini çiziyor!.

  Şimdi bu noktada bir kaç sorum olacak:

  1.Etüd projeler ücretsiz çizilebilecek birşey olsaydı (ki kesinlikle değil, yönetmeliklerle dans ederek müteaahiti mutlu edebilme matematiği diyorum ben günümüz mimarlığına!) , mimarlar odası en az bedel hesabı sitesinde etüd – avam proje fiyatı neden yazıyor?

  2.Madem para etmeyecek kadar basit birşey o halde neden müteahhitler yapamıyor?

  3.Henüz herhangi bir arsadan ne çıkar? , kaç daire? , kaç metrekare? kaç dükkan çıkar? çekme kaçma saçak kaks , taks emsal nedir ? gibi soruları düzgün – kesin bir ifadeyle cevaplayamayan müteahhitten şehirin – medeniyetin mimarisine ne derece katkıda bulunmasını bekleyebilirsiniz?.Daha da acısı kendi kârını bile hesaplayamayacağı anlamına gelen bu durumdan zararlı kim çıkıyor?.Mimar mı? Müteahhitmi? Arsa sahibi mi? Şehirlerimiz mi?

  Bu yazıyı okuyan mimarimedya severler acaba yanıtlayabilirler mi?.Sizin şehirlerinizde durumlar nasıl?.Etüd , avam projeler için ödeme alan var mı?.Etüdünü çizdiğiniz projeler için uygulama projesini de çizme garantisini verebiliyor musunuz?.Bedavaya acele acele sıkıştırılarak etüd proje çizdiğiniz oldu mu?

  Yanıtlarınızı merakla bekliyor olacağım!

  Kategori:
  Makale

  Cevap yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Mimari Medya