265 Metrelik Dev Minaresi Olacak!

  6 sene önce yazıldı. Yazar:

  Cezayir’in kuzey kıyısında, İslam dünyasının en büyük ibadet yerlerine rakip olacak oldukça büyük bir cami inşa ediliyor. Büyük Cezayir Camisi‘nin en göz alıcı unsurlarından biri ise 265 metrelik minaresi olacak.

  Cezayir’in kuzey kıyısında yer alacak Camii, İslam dünyasının en büyük ibadet yerlerine rakip olacak.

  Cezayir Körfezi boyunca ilerlerken yolun yarısına geldiğinizde, karşınıza yavaş yavaş yükselen bir inşaat çıkıyor. Bir uçta Büyük Cezayir Camisi’nin kubbeli harimi inşa ediliyor. Diğer uçta ise 265 metre uzunluğuyla dünyanın en yüksek minaresi yükselecek. Ayrıca bir kütüphane, müze, avlu ve meyve ağaçlarıyla dolu bir bahçe de planlanıyor. Cami, muazzam manzarası olan iki patikayla Akdeniz üzerindeki bir yat limanına bağlanacak.

  Büyük Cezayir Camii ve etrafındaki ona bağlı binaların toplamda 120 bin kişilik kapasitesi olacak. Yüzölçümü itibarıyla dünyanın en büyük üçüncü, Afrika’nın ise en büyük camisi olacağı söyleniyor. 

  Caminin ebatları, yeri ve 1,5 milyar doları bulması beklenen inşaat maliyeti, bu projenin hükümetin öncelikleri arasında olduğunu gösteriyor. Bunun nedenlerinden biri Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’nın iktidarının simgesi olacak bir proje olması.

  Buradan yüzyıllardır süregelen cami yaptırma tutkusu (özellikle de yöneticilerin) halen ve kuvvetlenerek devam edeceğe benziyor diyebiliriz.

   

   

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir