2016 Pritzker Mimarlık Ödülü Alejandro Aravena’ya Gitti

  5 sene önce yazıldı. Yazar:

  Dünya’nın en prestijli Mimarlık Ödüllerinden olan Pritzker’de her yıl bir veya birden fazla mimar ödüllendiriliyor. 2016 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü Şilili Mimar Alejandro Aravena Kazandı.

  Jüri üyelerinin Yung Ho Chang, Lord Peter Palumbo, Stephen Breyer, , Kristin Feireiss, Glenn Murcutt, Richard Rogers, Benedetta Tagliabue, Ratan N. Tata ve Martha Thorne olduğu değerlendirme ekibi aynı zamanda 15. Venedik Mimarlık Bienalinin küratörlüğü üstlenen Alejandro Aravena’yı bu ödüle layık gördü.

  Böylelikle Pritzker Mimarlık ödülünü ilk kez bir Şili’li mimar kazanmış oldu.

  Alejandro Aravena

  2009’dan bu yana Pritzker jürisinde de yer alan Aravena’nın kazandığı ödüller arasında, London Design Museum tarafından verilen Yılın Tasarımı Ödülü (2015), Zumtobel Global Award Birincilik Ödülü (2014), Holcim Awards Gümüş Madalyası (2011), Marcus Ödülü (2009), 11. Venedik Bienali Gümüş Aslan Ödülü (2008), Erich Schelling Mimarlık Madalyası (2006) bulunuyor. 2013 yılında New Center for Contemporary Arts of Moscow yarışmasında finale kalmayı başaran Aravena, İran’da düzenlenen Teheran Stock Exchange yarışmasından birincilikle döndü.

  Kategori:
  Haber

  Cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir